Yerli otomobil Londra’da görücüye çıktı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tamamen yerli ve milli imkanlarıyla geliştirdiği elektrikli otomobil GÜNSEL’in ilk modeli B9, Londra’da düzenlenen fuarda vitrine çıktı.
  • 15.12.2021, 16:46:11
  • Güncelleme: 5 ay önce
Yerli otomobil Londra’da görücüye çıktı

İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen elektrikli otomobil fuarı “London EV Show” kapılarını açtı. 16 Aralık’ta sona erecek olan fuara, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti tarafından geliştirilen yüzde 100 elektrikli otomobil markası GÜNSEL’in de tanıtımı yapıldı.

KKTC, geliştirilen ilk model olma özelliği taşıyan GÜNSEL B9 ile katıldığı elektrikli otomobil fuarI ile Kıta Avrupa’sına ilk adımını da atmış oldu.

LONDRA’DAN ÖNCE İSTANBUL’A UĞRADI

Yakın Doğu Oluşumu'nun girişimi ile 2016'da kurulan GÜNSEL, ilk modeli B9'un ilk lansmanını 20 Şubat 2020'de KKTC'nin Girne kentinde yaptı. 18-21 Kasım 2020 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen MÜSİAD EXPO 2020 Fuarı'na katılarak ilk kez Kıbrıs dışına çıkan GÜNSEL B9, London EV Show'la, seri üretim öncesinde dünya otomotiv piyasasında vitrine çıkmış oldu.

SERİ ÜRETİM 2022 SONUNDA

AR-GE merkezi ve üretim tesislerinin ilk faz yatırımını 2019'da tamamlayan GÜNSEL'in üretim tesislerinin ikinci faz inşaatı Lefkoşa'da tamamlanarak 2022'nin ilk haftalarında faaliyete alınacak. GÜNSEL'i seri üretime hazır hale getirmek için 250 tasarımcı, mühendis ve tekniker çalışmalarına devam ediyor.

Ürettiği kalp kırmızısı, ada mavisi, kumsal sarısı, gökyüzü mavisi, taş grisi prototipleri ile son bir yılda 2 binin üzerinde test sürüşü yapılan GÜNSEL, 2022'nin sonunda seri üretime başlayarak 2027'de 40 bin adetlik yıllık üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyor.

KKTC İÇİN TARİHİ BİR GELİŞME

GÜNSEL'in Kıbrıs adasında üretilecek ilk otomobil olduğunu hatırlatan GÜNSEL Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, "Londra'da başlayan London EV Show'da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'mizin bayrağını dünya devlerinin arasında dalgalandırmanın gururunu yaşıyoruz.

AR-GE gücü ile geliştirdiğimiz GÜNSEL'in London EV Show'da dünya vitrinine çıkması, ülkemiz adına tarihi bir an" dedi.