Yemen’de kırılgan anlaşma

Yemen’de hükümet yetkilileri ve Husiler arasında imzalanan Stockholm anlaşması üzerinden bir ay geçmesine rağmen somut adımlar atılmadı.

  • 26.01.2019, 12:15:27
  • Güncelleme: 5 ay önce
Yemen’de kırılgan anlaşma

Yemen'de hükümet yetkilileri ile Husiler arasında imzalanan Stockholm anlaşmasına rağmen Hudeyde limanı çevresinin silahlı güçlerden tahliye edilmemesi, savaşın yeniden şiddetlenmesine neden olabilir.

Stockholm Anlaşması kapsamında Hudeyde limanı çevresinde varlık gösteren Husi güçlerin limanı tahliye ederek BM denetimine bırakması gerekiyordu. Ayrıca Taiz’de gerginliğin azaltılması ve karşılıklı esir takası üzerine mutabakat sağlanmıştı.

Anlaşmanın üzerinden bir ay geçmesine rağmen uygulamaya yönelik henüz somut adımlar atılmış değil. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres geçen hafta yaptığı açıklamada, taraflar arasındaki güven eksikliğinin anlaşmayı karmaşık hale getiren ana faktör olduğunu söyledi.

Anlaşma taraflarının isteksizliği, dört yıllık savaşın en büyük diplomatik adımını tehlikeye sokuyor. Ülkeye yönelik gıda ve insani yardımların %70’nin girişinin yapıldığı Hudeyde limanı çevresinde savaşın tekrar şiddetlenmesi durumunda Yemen’deki insani dram artabilir.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber