Yemen’de milyonlarca kişi açlık tehlikesiyle karşı karşıya

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), beş yıldır süren iç savaşın kıtlığın eşiğine getirdiği Yemen’de, koronavirüs pandemisi ve Körfez ülkelerinden gelen yardımların azalması nedeniyle gıda güvenliğinde bir felaket görülebileceğini açıkladı.  

  • 18.05.2020, 14:28:43
  • Güncelleme: 1 yıl önce
Yemen’de milyonlarca kişi açlık tehlikesiyle karşı karşıya

Suudi Arabistan’ın desteklediği koalisyon hükümetiyle, İran destekli Husiler arasındaki çatışma BM tarafından dünyadaki en büyük insani kriz olarak tanımlanan duruma neden oldu. Yemen’de nüfusun yüzde 80’e yakını yardımlara bağımlı durumda ve milyonlar açlık tehlikesiyle karşı karşıya.

FAO Yakın Doğu ve Kuzey Afrika temsilcisi Abdessalam Ould Ahmed, “Koronavirüs salgınının yayılması devam eder ve ilave olarak insanlar ve ürünlerin dolaşımını etkilerse zaten ağır bir baskı altında olan sağlık sistemini yoğun bir baskı altına alacak” diye konuştu.

Ahmed, “En kötü senaryolar tüm unsurlarıyla ortaya çıkarsa, bu durum gerçekten felaket olabilir, ancak BM’nin bundan kaçınmaya çalıtığını umuyoruz” diye konuştu.

Reuters’te yer alan habere göre Yemen, Suriye ve Sudan'la birlikte gıda güvenliği açısından Ortadoğu'nun en kırılgan ülkelerinden biri durumunda. BM bugün yayınladığı bir raporda, virüsün yayılmasını önleyecek tedbirlerin nüfusun büyük bir kısmının beslenmesini sağlayan insani tedarik zincirlerini koruyacağını ifade etti.

Yemen’de hükümet bugüne kadar kontrolü altındaki bölgelerde 20 ölüm ve 128 kovid-19 vakası olduğunu bildirdi. Husiler ise Sana'da bir ölüm ve 4 koronavirüs vakası bulunduğunu açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü WHO geçtiğimiz Pazartesi günü, virüsün Yemen'de tespit edilemeden dolaştığını ve sınırlı test kapasitesine sahip tükenmiş bir sağlık sisteminin, yetersiz beslenen bir halk için yıkıcı etkileri olan bir salgın olasılığını artırdığını açıkladı.

Yaklaşık 28 milyonluk bir nüfusa sahip Yemen’de halen gıda güvensizliği tehlikesi altında bulunan 15,9 milyon kişi bulunuyor. FAO'nun koronavirüs salgını yayılmaya devam ederse bu sayının ne kadar büyüyebileceğine dair bir tahmini bulunmuyor ancak durum izlenmeye devam ediliyor.