Yemen’de Husiler stratejik Marib kentine ele geçirmeye çok yaklaştı

Askeri kaynaklar, Yemen'de İran destekli Husilerin, hükümetin kuzeydeki son kalesi Marib için verilen savaşta ağır kayıplara rağmen önemli kazanımlar elde ettiğini bildirdi.

  • 26.04.2021, 15:40:55
  • Güncelleme: 1 saniye önce
Yemen’de Husiler stratejik Marib kentine ele geçirmeye çok yaklaştı

Askeri kaynaklar, Yemen hükümetini destekleyen Suudi liderliğindeki koalisyonun hava saldırılarına rağmen isyancıların kuzeybatıdaki Kassara bölgesinin tam kontrolünü ele geçirdiğini ve batı cephelerinde ilerleme kaydettiğini söyledi.

Marib ve çevresindeki petrol yatakları, hükümetin elindeki son önemli bölgeyi oluşturuyor. Başkent Sana da dahil olmak üzere ülkenin geri kalanı Husilerin kontrolü altında.

Hükümet kaynaklarının AFP’ye bildirdiğine göre, şiddetli çatışmalar nedeniyle aralarında bulunan dört subayla birlikte yalnızca son iki günde en az 65 kişi öldü.

İran destekli Husiler ise kendi kayıplarını nadiren açıklıyor.

Husilerin, savaşın gerçekleştiği Kassara bölgesindeki kontrolü ele geçirmesiyle, çatışmaların Marib'in merkezine sadece altı kilometre uzaklıktaki El Mil bölgesine taşındığı açıklandı.

Bununla birlikte, El Mil çevresindeki dağlar, Şubat ayında Marib şehri için şiddetli bir saldırı başlatan Husiler için zorlu bir engel olmaya devam ediyor.

Hükümet kaynakları, Husilerin Marib’e ele geçirmek için koalisyonu güçlerinin askeri araçlarını hedef almasının ardından son günlerde motosikletlerle bölgeye yüzlerce takviye gönderdiğini belirtti.

Husilerin, Sana'yı ele geçirmesinden sonra Marib'in kaybı Yemen hükümeti ve Mart 2015'ten bu yana hükümete askeri destek veren Suudi Arabistan için büyük bir darbe olacak.

Gözlemciler, ABD barış görüşmelerini canlandırma çabası içindeyken Husilerin hükümetle herhangi bir müzakereye başlamadan önce bir koz elde etmek için şehri ele geçirmeye niyetli olduklarını söylüyor.

Marib’in düşmesi insani bir felakete de yol açabilir. Çünkü başka bölgelerdeki çatışmalardan kaçan pek çok sivili bölgeye sığınmıştı.

Çeviri: Engin Dinç