Yemen Başkanlık Konseyi: Ekonomik tesisler Husilerin saldırılarından korunacak

Yemen Başkanlık Konseyi: Ekonomik tesisler Husilerin saldırılarından korunacak
  • 23.11.2022, 03:44:13
  • Güncelleme: 4 ay önce
Yemen Başkanlık Konseyi: Ekonomik tesisler Husilerin saldırılarından korunacak

YEMEN (AA) - Yemen Başkanlık Konseyi, ülkedeki ekonomik tesislerin İran destekli Husilerin saldırılarından korunması için hızlı önlemler alınacağını duyurdu.

Hükûmete bağlı Yemen Haber Ajansı'na göre, Başkanlık Konseyi Üyesi Tümgeneral Ferec el-Bahseni, Hadramevt kenti Güvenlik Komisyonu ile yaptığı toplantıya başkanlık etti.

Toplantıda konuşan Bahesni, asker ve güvenlik güçlerinden teyakkuz halinde olmalarını ve hazırlık durumlarını artırarak her türlü şüpheli hareketliliği takip için istihbarat servislerinin rolünü etkinleştirmelerini istedi.

Başkanlık Konseyinin gerekli tedbir ve icraatları uygulayacağını vurgulayan Bahesni, Husilerin Hadramevt kentinin ele geçirilmesi planlarına karşı durularak ekonomik tesislerin himayesinin sağlanacağını vurguladı.

Bahesni, söz konusu himaye için alınacak tedbirlere ilişkin bilgi vermedi.

Bu bağlamda Hadramevt yerel yönetiminden yapılan açıklamada, kentteki Dabbe Petrol Limanı'na Husilerin saldırısı sebebiyle kapanan uluslararası yolun yeniden açıldığı duyuruldu.

- Husilerden Dabbe Limanı'na İHA saldırısı

Yemen hükûmeti ise Husilerin Dabbe Limanı'na patlayıcı yüklü insansız hava aracıyla (İHA) saldırı düzenlediğini bildirdi.

Hükûmetin açıklamasında bunun bir ayda Hadramevt'teki limanı hedef alan ikinci saldırı olduğu ifade edildi.

Bölgedeki yerel yetkililerden alınan bilgiye göre, Husilerin Dabbe Limanı'na düzenlediği saldırı, yaklaşık 2 milyon ham petrol ihracatını durdurdu.

- Husilerin petrol limanlarına yönelik saldırıları

Husiler, ekim ayında Hadramevt ilinin idari merkezi Mukella kentinde bulunan Dabbe Petrol Limanı ile Şebve ilindeki En-Nuşeyme Petrol Limanı'nı hedef almıştı.

İran destekli Husiler "Dabbe Limanı'ndan ham petrol yağmalamaya çalışan bir gemiyi önlemek için küçük bir uyarı olarak saldırıyı gerçekleştirdik." açıklamasında bulunmuştu.

Yemen'deki İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükumetine destek veriyor.


  • Kaynak: AA