Yavuz Bülent Bakiler'in öldüğüne dair iddialar yalanlandı

Sosyal medyada kısa süre içerisinde Yazar ve şair Yavuz Bülent Bakiler'in öldüğü iddiaları gündem oldu. İddialar kısa süre içerisinde yalanlandı.
  • 19.08.2022, 00:37:39
  • Güncelleme: 1 ay önce
Yavuz Bülent Bakiler'in öldüğüne dair iddialar yalanlandı

Ünlü yazar ve şair Yavuz Bülent Bakiler'in öldüğüne dair iddialar sosyal medyada kısa süre içerisinde gündem oldu. Takipçisi yüz binlerce olan sayfaların haberi paylaşması üzerine bazı gazeteci ve Bakiler'e yakın olan isimler kendisinden bilgi almaya çalıştı.

Kısa süre içerisinde haberin gerçeği yansıtmadığını belirten sosyal medya kullanıcıları, Bakiler'in sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

YAVUZ BÜLENT BAKİLER KİMDİR?

Yavuz Bülent Bakiler 23 Nisan 1936 Sivas doğumludur. Türk şair ve yazar olan Bakiler, Gazetecilik, yöneticilik ve avukatlık da yaptı.

Aslen Azerbaycan göçmeni ailenin çocuğu olan Yavuz Bülent Bâkiler Sivas doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Sivas, Gaziantep ve Malatya'da tamamladı. 1960 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra kısa bir süre Yeni İstanbul gazetesinde çalıştı. TRT Ankara Radyosu Merkez Program Dairesi Başkanlığı'nda raportör olarak çalışırken çeşitli kültür programları hazırladı ve sundu. 1969-1975 yılları arasında Sivas'ta avukatlık yaptı. İl Başkanlığı görevinde bulunduğu Adalet Partisi'nden belediye başkanı ve milletvekili adayı gösterildi. 1975-1976 yılları arasında Başbakanlık Toprak ve Tarım Reformu Müsteşarlığı'nda hukuk müşavirliği yapan ve 1976-1979 yılları arasında Ankara Televizyonu'nda çalıştıktan sonra 1979-1980 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı müsteşar yardımcısı olarak görevlendirildi. 12 Eylül Darbesi'nin ardından müşavir kadrosuna atandı ve 1992'ye kadar bu bakanlıktaki hizmetini sürdürdü. İki yıl da Başbakanlık müşaviri olarak görev yaptıktan sonra 1994'te emekli oldu.

Liseden mezun olduğu 1953 yılında Türk Sanatı dergisinde çıkan ilk şiirinin ardından şiirleri mahallî dergi ve gazetelerde yayımlandı. Hisar dergisi şairleri arasında yer aldı. Uzun süre Tercüman ve Türkiye gazetelerinde köşe yazıları yazdı. 24 Mart 2013 tarihinde Türkiye gazetesindeki görevinden kendi isteğiyle ayrıldı.

  • Kaynak: ORTADOĞU ÖZEL