Wagner lideri Prigozhin Ukrayna'da öldü iddiası

Rusya merkezli özel askeri şirket Wagner'in sahibi Yevgeny Prigozhin’in Ukrayna ordusunun saldırısında öldüğü iddia edildi.
  • 14.08.2022, 20:39:11
  • Güncelleme: 1 ay önce
Wagner lideri Prigozhin Ukrayna'da öldü iddiası

Ukrayna'nın Donbas bölgesinin Popasna şehrinde bulunan Wagner genel karargahına Ukrayna ordusu tarafından saldırı düzenlendi. Saldırıda Wagner'in Ukrayna komutanın da öldüğü iddia edildi.

Ayrıca  Wagner hirketinin sahibi Yevgeny Prigozhin’in saldırıdan bir kaç saat önce karargaha ziyaret gerçekleştirdiği ve saldırı esnasında hayatını kaybettiği öne sürüldü.

WAGNER GRUBU

Kremlin Sarayı'nın yemek işini yönettiği için "Şef" lakabıyla anılan Yevgeny Prigozhin’e ait güvenlik şirketi Wagner grubu, Suriye, Ukrayna, Libya ve Afrika ülkelerinde paralı askerlerinin faaliyetleriyle tanınıyor. Putin’in yakın çevresinde yer alan Prigozhin, ABD’de seçimleri etkileme girişimi nedeniyle de Amerikan finansal yaptırımlar listesinde yer alıyor.

Rusya'nın Kırım’ı yasa dışı ilhakı ve Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı gruplara desteği sırasında ismi sıkça duyulan Wagner, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter saflarında yer aldı.

  • Kaynak: ORTADOĞU ÖZEL