Vekillerin su ısıtıcıları sökülecek

Almanya enerji kriziyle tedbirleri sıkılaştırmaya devam ediyor. Son olarak, milletvekillerinin ve meclis personelinin bürolarındaki "ani su ısıtıcıların" sökülmesine karar verildi.
  • 25.11.2022, 10:31:12
  • Güncelleme: 2 ay önce
Vekillerin su ısıtıcıları sökülecek

Almanya'nın en kalabalık eyaleti Kuzey Ren Vestfalya'nın (KRV) Meclis Başkanı Andre Kuper, milletvekillerine gönderdiği bildiride, bürolarda bulunan ani su ısıtıcıların 1 Aralık'tan itibaren söküleceğini açıkladı.

Kuper'in duyurusunda ani su ısıtıcıların en çok enerji tüketen cihazlardan biri olduğu belirtilerek bunların kaldırılarak yılda 370 bin kilovatsaat elektrik tasarrufu sağlanacağı ifade edildi.

Meclis Başkanı ayrıca, bildiride, meclis koridorlarına hareket dedektörleri yerleştirileceğini, böylece ısıtma tüketiminde yüzde 6, elektrik tüketiminde ise yüzde 15'lik bir tasarruf sağlanmasının hedeflendiği bilgisini paylaştı.

Gelecek yıldan itibaren çatıya güneş enerji panellerinin yerleştireceğini duyuran Kuper, böylece meclisin enerji tüketiminin azaltılması konusunda "rol model" olacağını, 2030'a kadar iklim nötrlüğüne ulaşılmasının hedeflendiğini ifade etti.

  • Kaynak: TRT Haber