Ürdün’deki darbe girişiminde Mossad ve Blackwater izi

Ürdün’de darbe girişiminde bulunan Prens Hamza’nın, Mossad ve Blackwater’la ilişkisi bulunan bir İsrail vatandaşıyla bağlantılı olduğu belirtildi.

  • 05.04.2021, 14:28:55
  • Güncelleme: 4 ay önce
Ürdün’deki darbe girişiminde Mossad ve Blackwater izi

Ürdün'deki darbe girişiminde adı geçen Roy Shaposhnik adlı bir İsrailli’nin, Prens Hamza'nın karısıyla iletişim halinde olduğu ve yardım teklif ettiği belirtildi.

Ürdün basınında çıkan haberlere göre, Ürdün’de geçtiğimiz Cumartesi günü yaşanan olaylarla ilgili soruşturmanın devam ettiği belirtildi. Soruşturmalar sırasında Shaposhnik’in eski bir Mossad subayı olduğu öne sürüldü, ancak İsrailli bu iddiayı yalanladı.

Shaposhnik, İsrailli bir işadamı olduğunu, Avrupa'da ikamet ettiğini ve Prens Hamza ile yakın bir ilişkisi olduğu için Prenses Basma’ya yardım teklif ettiğini savundu.

Ürdün hükümeti ise ülkenin güvenliğini ve istikrarı bozmak isteyen yabancıların  müdahalelerini izlediğini açıkladı. Açıklamada, "Bir kişi, Prens Hamza'nın karısının ülkeden ayrılması için bir uçak göndermeyi teklif etti." denildi.

İbranice "Walla" internet sitesi, Irak’taki katliamlarıyla bilinen Blackwater güvenlik şirketinin sahibi Amerikalı iş adamı Eric Prince ile olan bağlantıları bulunan 41 yaşındaki Shaposhnik hakkında yeni detaylar yayınladı.  

Buna göre Shaposhnik, siyasi kariyerine "Kadima" partisinde aktivist olarak başladı ve daha sonra eski başbakanlarından Ehud Olmert'in ofisinde Negev ve Celile bölgeleri için danışman olarak çalıştı.

Daha sonra Shaposnik, "Pence" nin sahibi olduğu bir Amerikan güvenlik şirketinde çalıştı ve ardından ABD ile diğer bazı ülkelere lojistik hizmetler sağlayan kendi şirketini kurdu.

Walla’nın haberine göre Shaposhnik, Ürdün'de Iraklı askerleri eğiten Pence Company'ye de hizmet verdi.

Ürdün'e yaptığı ziyaretlerden birinde ‘ortak bir arkadaşı’ onu Prens Hamza ile tanıştırdı ve sonra aralarında kişisel bir dostluk gelişti.

Cumartesi sabahı Prens Hamza, Shaposhnik’e Ürdün’de olup bitene dair bir mesaj gönderdi.

Walla’ya göre, Shaposhnik Prens Hamza'nın eşini aradı ve ülkedeki gerginlik sona erene kadar kendisini ve çocuklarını Almanya'ya götürmesi için bir uçak göndermeyi teklif etti. Daha sonra aralarındaki iletişim kesildi.

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, düzenlediği basın toplantısında Shaposhnik’e atıfta bulunarak, ayrıntı vermeden Prens Hamza’nın yurt dışında ilişkide bulunduğu kişinin "açığa çıkarıldığı ve konuyla ilgilenildiğini söyledi.

Safadi, Prens Hamza'nınkraliyet mahkemesinin eski başkanı Bassem Awadallah ile koordinasyon içinde "ülkeyi istikrarsızlaştırmak" için yabancı gruplarla temasa geçtiğini doğruladı.

Mossad ajanı olduğu iddia edilen Roy Shaposhnik.

Ürdün’de darbe girişimi süreci

3 Nisan akşamı Ürdün'de Kral 2. Abdullah'a yönelik bir komplo girişimi nedeniyle üst düzey kişilerin gözaltına alındığı yönünde iddialar gündeme geldi.

Washington Post gazetesi, Ürdün'de "ülkenin istikrarına tehdit oluşturduğu gerekçesiyle" 20 kişinin gözaltına alındığını ve Kral 2. Abdullah'ın kardeşi Prens Hamza bin Hüseyin'in de Amman'daki evinde gözetim altında tutulduğunu ileri sürmüştü.

Ürdün Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Ahmed el-Huneyti ise Hamza bin Hüseyin'in gözaltına alınmadığını ancak kendisinden ülkenin güvenliğine zarar verebilecek faaliyetlerini durdurmasının istendiğini belirtmişti.

Ürdün resmi ajansı PETRA'da yer alan haberde ise eski Kraliyet Divanı Başkanı Basım İbrahim Avadallah ve beraberindeki bazı kişilerin güvenlik nedenleriyle gözaltına alındığı bildirilmişti.

Prens Bin Hüseyin, 1999-2004 yıllarında Veliaht Prenslik yapmış ancak daha sonra bu makama, Kral 2. Abdullah'ın büyük oğlu Hüseyin bin Abdullah geçmişti.​​​​​​​