Ürdün’de kapatılan Öğretmenler Sendikası üyeleri protesto gösterisi yaptı

Ürdün’de kapatılan Öğretmenler Sendikası üyeleri, ülkenin küzeyindeki Irbid kentinde, sendikanın keyfi olarak kapatıldığı gerekçesiyle protesto gösterisi yaptı. Dün gerçekleşen gösterilerde çok sayıda öğretmen gözaltına alındı.

  • 16.02.2021, 14:24:36
  • Güncelleme: 7 ay önce
Ürdün’de kapatılan Öğretmenler Sendikası üyeleri protesto gösterisi yaptı

Ürdün’de güvenlik güçleri, barışçıl olmasına rağmen maske ve mesafe konularak Kovid-19’a karşı tedbir alınan gösteriyi zorla dağıttı.  

Ürdün Öğretmenler Sendikası, yerel bir mahkemenin sendikayı feshetme ve konsey üyelerini bir yıl hapis cezasına çarptırma kararı vermesinin ardından hükümet ve yargıyla karşı karşıya geldi.

Amman'ın Başsavcısı Dr. Hasan El-Abdullat, 25 Temmuz'da Öğretmenlerin Sendikası Konseyi üyelerinin, Merkez ve şube teşkilatları üyelerini görevden alma, sendikanın faaliyetlerinin durdurulması ve 2 yıllığına sendika merkezlerinin kapatılmasına karar vermişti. Bununla birlikte daha önceki gösterilerde gözaltına alınan sendika üyeleri 23 Ağustos'ta serbest bırakılmıştı.

Öğretmenler Sendikası ile Müslüman Kardeşler ilişkisi

Öğretmenler Sendikası Başkan Vekili Nasır Nevasıra'nın Müslüman Kardeşler’den olması nedeniyle Sendika ile hareket arasında bağlantı kurularak, söz konusu adımın Ürdün İhvanı'nı bitirmek için atıldığı yorumları yapılmıştı.