Ürdün, Avustralya’nın 'Kudüs' kararını memnuniyetle karşıladı

Ürdün, Avustralya'nın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını geri çekmesinden memnuniyet duyduğunu duyurdu.
  • 19.10.2022, 19:24:12
  • Güncelleme: 1 ay önce
Ürdün, Avustralya’nın 'Kudüs' kararını memnuniyetle karşıladı

Ürdün, Avustralya’nın Batı Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını geri almasından memnuniyet duyduğunu açıkladı.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sinan el-Mecali, yaptığı yazılı açıklamada, Avustralya'nın tutumunun olumlu ve uluslararası hukuka uygun olduğunu belirtti.

Ürdün'ün kararı çok değerli bulduğunu ifade eden Mecali, bunun, adil ve kapsamlı bir barışa ulaşmayı amaçlayan çabalarla uyumlu olduğunu vurguladı.

Mecali, Avustralya'nın Batı Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararının Filistin meselesinin iki devletli çözümü için gösterilen çabalara mutabık olduğunu ve bu çözümün alternatifinin olmadığını kaydetti.

AVUSTRALYA'NIN KARARI

Avustralya hükümeti, bir önceki hükümet zamanında 2018'de alınan Batı Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını dün geri aldığını duyurmuştu.

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, yaptığı yazılı açıklamada, ülkesinin her zaman "İsrail'in dostu olmaya" devam edeceğini belirterek, Canberra'nın "İsrail ve gelecekteki Filistin'in uluslararası tanınmış sınırlar çerçevesinde barış içinde yaşayacağı iki devletli çözüm arayışına bağlı olduğunu" kaydetmişti.

Avustralya'nın 2018'de bir önceki Başbakan Scott Morrison döneminde alınan Batı Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma yönündeki kararını eleştiren Wong, bu adımı "tek taraflı ve tehlikeli bir karar, kazanımsız risk" diye nitelemişti.

  • Kaynak: AA