Üniversitelere 2 yeni bölüm geliyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, üniversitelerdeki dijital dönüşüm hakkındaki konuşmasında öğrencilere 2 yeni bölüm müjdesi verdi.
  • 15.05.2022, 09:35:42
  • Güncelleme: 5 gün önce
Üniversitelere 2 yeni bölüm geliyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Özvar, Eskişehir’de öğrencilerin sorularını cevapladı. Üniversitelerdeki dijital dönüşüm hakkında konuşan Özvar, öğrencilere 2 yeni bölüm müjdesi verdi.

EĞİTİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM

Özvar, “Üniversitelerimiz son 20-25 yılda fevkalade önemli adımlar attı. Dijitalleşmeyle birlikte bütün süreçleri, dijital olarak takip edebilecek programları ve yazılımları kullanmaya başladılar. Uzaktan ve açık öğretim unsuruyla eğitim öğretim, dijital dönüşümün sadece bir parçası.

Çok büyük bir parçası değil. Salgın esnasında biz müfredatın bir kısmını online yapılmasını sağladık. Daha önce de online vardı, oranı yükseltmiş olduk. İyi de oldu. Eğitim öğretim aksamamış oldu. Bütün üniversitelerde uzaktan eğitim öğretim işini geliştirmeyi hedefledik. Hepimiz ciddi bir tecrübe yaşadık” dedi.

ÜNİVERSİTELERE 2 BÖLÜM

Dünya gündeminde güncelliğini koruyan ve günden güne büyüyen Metaverse sistemi ile birlikte hayatımıza giren NFT ve Blockchain’in üniversitelere gelip gelmeyeceği hakkında soruda ise Özvar’dan adeta müjde geldi.

Üniversitelerde bu konuları kapsayan bölüm ve programların tasarlandığını belirten Prof. Dr. Erol Özvar, şu ifadeleri kullandı:  “Hakikaten son yıllardan en çok talep edilen, dünyada da en çok rağbeti bu alanlar görüyor. Açıkça söyleyebilirim en çok hoca ihtiyacı duyduğumuz bölümler buralar. Aranızda bu alanlara ilgisi olan arkadaşlarımız varsa, hiç durmasınlar ve devam etsinler. Doğrudan bu konu ve temaları kapsayan bölüm veya programlar tasarlıyoruz şu anda.”