Ukrayna’ya kritik silah sevkiyatı

Almanya Federal Meclisi, Ukrayna'ya ağır silah gönderilmesini onaylayan önergeyi oy birliği ile kabul etti. Gönderilmesi planlanana silahların türüyle ilgili bir açıklama yapılmadı.
  • 29.04.2022, 12:07:05
  • Güncelleme: 3 ay önce
Ukrayna’ya kritik silah sevkiyatı

Ukrayna-Rusya savaşında 2 ay geride bırakılırken, Almanya Federal Meclisi’nden kritik bir adım geldi.

Daha önce Ukrayna ordusuna bin tanksavar silahı ve 500 stinger füzesi gönderme kararı alan Almanya’nın ağır silah sevkiyatı yapacağı öğrenildi.

Yeni silah sevkiyatını içeren önerge; hükümeti oluşturan Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP), Hristiyan Birlik Partilerinin (CDU/CSU) oy çoğunluğuyla kabul edildi.

Önergeye aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi ve Sol Parti ise karşı oy kullandı.

NÜKLEER SİLAH TEHDİDİ

Avrupa'daki Barış ve Özgürlüğü Savunma adlı önerge 586 "evet" oyuyla kabul edildi. 100 milletvekilinin "hayır" dediği oylamada 7 milletvekili ise çekimser kaldı.

Almanya, söz konusu önerge ile Ukrayna'ya ağır silahlar ve farklı silah sistemleri sevk edilebilecek fakat silah sevkiyatı NATO üyeleriyle yakın iş birliği içinde ele alınacak.

Önergeye "hayır" oyu kullanan Sol Parti Meclis Grup Başkanı Dietmar Bartsch, Ukrayna'ya silah teslimatlarının bir sonucu olarak Rusya'nın nükleer silahla tehdidi konusunda uyarıda bulundu.