Ukrayna'ya ABD'den 300 milyon dolarlık yeni askeri yardım

ABD Pentagon Sözcüsü John Kirby, ülkesinin Ukrayna'ya 300 milyon dolar değerinde yeni bir askeri yardım yapacaklarını bildirdi.
  • 02.04.2022, 15:47:30
  • Güncelleme: 2 ay önce
Ukrayna'ya ABD'den 300 milyon dolarlık yeni askeri yardım

Washington Post'un haberine göre Kirby, basına yaptığı açıklamada, Ukrayna'ya yapılacak yeni askeri yardımlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kirby, Ukrayna ordusunu güçlendirme çabalarının bir parçası olarak Ukrayna'ya insansız hava araçları, zırhlı araçlar ve makineli tüfekler de dahil olmak üzere 300 milyon dolara yakın askeri malzeme desteği sağlayacaklarını ifade etti.

Sözcü Kirby, yardım kararında, ABD'nin Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz bağlılığının altını çizdi.

UKRAYNA'YA YARDIMLAR SÜRÜYOR

Yardım kapsamındaki askeri ekipmanlar arasında, ayrıca, gece görüş imkanı da sağlayan termal kameralar, güvenli iletişim cihazları ve tıbbi malzemelerin de bulunacağı belirtiliyor.

ABD Senatosu, 11 Mart'ta Rusya ile savaşta olan Ukrayna'ya 13,6 milyar dolarlık yardımı içeren bütçe tasarısını onaylamıştı. Başkan Joe Biden yönetiminde ABD'nin Ukrayna'ya sağladığı savunma desteğinin ise 2,3 milyar doları aştığı ifade ediliyor.

ABD, Ukrayna'nın uçuşa yasak bölge oluşturulması ve savaş uçağı gönderilmesi teklifini ise geri çevirmişti.