Ukraynalı aktivist Rus vahşetine dikkat çekti

Ukraynalı aktivist ve vlogger Serhii Sternenko, Rusya'nın işgal ettiği Popasna'da işlediği vahşete sosyal medya hesabından dikkat çekti.
  • 06.08.2022, 01:49:21
  • Güncelleme: 1 hafta önce
Ukraynalı aktivist Rus vahşetine dikkat çekti

Ukraynalı aktivist ve vlogger Serhii Sternenko, Rusya'nın işgal ettiği Luhansk bölgesindeki Popasna şehrinde Rus askerlerinin işlediği vahşete sosyal medyadan dikkat çekti.

Rus askerlerinin bir kişinin kafasını kesip bir çubuğa geçirdiğini ve kurumaya terk ettiği fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşan Sternenko, Uluslararası Af Örgütü'nün tepkisiz kalışına sitem etti.

AF ÖRGÜTÜ UKRAYNA'YI SUÇLAMIŞTI

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Ukrayna ordusunu uyguladığı bazı askeri taktiklerle sivilleri gereksiz yere tehlikeye atmakla suçladı.

Uluslararası Af Örgütü'nün Almanya biriminde Avrupa ve Orta Asya uzmanı olarak görev yapan Janine Uhlmannsiek, Perşembe günü yaptığı açıklamada, örgütün savaş bölgesinde insan hakları ihlalleriyle ilgili yürüttüğü araştırmanın sonuçlarına atıfta bulunarak, askerlerin "defalarca yerleşim bölgelerinden operasyon yaptıklarını" söyledi.

Alman uzman, Ukrayna'nın söz konusu eylemlerini Rusya'nın uluslararası hukuku ihlal eden saldırıları ile meşru gösteremeyeceğini belirterek, yapılanların insan hakları ihlali olduğunu savundu.

Ukrayna hükümeti ise iddiaları haksız bulduğunu belirterek, reddetti.

Af Örgütü uzmanları, Nisan ve Haziran ayları arasında Ukrayna'nın güneyindeki Mikolayiv, Harkiv ve doğu Ukrayna'daki Donbas bölgesinde yaptıkları araştırmalarda Ukrayna askerlerinin okul ve hastanelerden ateş açtıklarını, 19 kasaba ve şehirdeki yerleşim bölgelerinde de yine okul ve hastanelerde askeri karakollar oluşturduklarını tespit ettiklerini bildirdiler.

Af Örgütü bölgede yaşayan bir Ukrayna vatandaşının, "Ordunun kararlarında söz hakkımız yok ama bedelini biz ödüyoruz" şeklindeki sözlerini aktardı.

  • Kaynak: ORTADOĞU ÖZEL