Ukrayna’daki ayrılıkçılar referandum düzenliyor

Ukrayna’da bulunan ayrılıkçılar Rusya'ya katılmak için dört farlı bölgede referandum gerçekleştiriyor. AB, ABD ve NATO yapılan referandumu tanımayacaklarını açıkladı.
  • 23.09.2022, 13:46:48
  • Güncelleme: 1 hafta önce
Ukrayna’daki ayrılıkçılar referandum düzenliyor

Ukrayna'da Moskova yanlısı güçler tarafından kontrol edilen dört bölge, Rusya'ya katılmak için referandum düzenliyor.

Ukrayna topraklarının yaklaşık yüzde 15'ine denk gelen Luhansk, Donetsk, Herson ve Zaporijya'daki oylama Salı gününe kadar devam edecek.

Moskova, dört bölgenin hiçbirini tam olarak kontrol etmiyor. Donetsk bölgesinin yaklaşık yüzde 60'ının Rusya'nın elinde olduğu biliniyor.

Savaş öncesi nüfusun çoğunun kaçtığı bölgelerdeki oylama sırasında bağımsız gözlemciler olmayacak.

Seçimleri izleyen AGİT, Ukrayna yasalarına veya uluslararası standartlara uymadığı ve bölgelerin güvenli olmadığı için sonuçların yasal bir gücü olmayacağını duyurdu.

"Sonuçları tanımayacağız"

Avrupa Birliği, NATO ve ABD sonuçları tanımayacağını açıkladı.

Moskova ise referandumun bölgedeki insanların görüşlerini ifade etmeleri için bir fırsat olduğunu savunuyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bu hafta yaptığı açıklamada, “Özel askeri operasyonun en başından itibaren ve ondan önceki dönemde, halkların kaderlerine karar vermeleri gerektiğini söyledik ve mevcut durum, bu halkların kendi kaderlerinin efendisi olmak istediklerini doğruluyor." dedi

Kiev, Moskova'nın 2014'te Kırım'ın ilhakına benzer yöntem izlediğini duyurdu. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, referandum kararlarına tepki göstererek, "Sahte referandumlar hiçbir şeyi değiştirmeyecek." diye konuştu.

2014 yılında Kırım'da düzenlenen ve uluslararası çapta "hileli" olarak eleştirilen oylama, resmi olarak yüzde 97 oranında ilhak lehinde sonuçlanmıştı.