Ukrayna müftüsü cübbeyi çıkarıp kamuflaj giydi

Ukrayna Müslümanları Dini İdaresi Müftüsü Said İsmagilov, Rus işgaline karşı mücadele etmek üzere Ukrayna Bölgesel Savunma Kuvvetleri’ne katıldı.
  • 19.03.2022, 13:35:26
  • Güncelleme: 1 yıl önce
Ukrayna müftüsü cübbeyi çıkarıp kamuflaj giydi

Kiev ile Moskova arasındaki savaş 24. gününde devam ederken, Ukrayna Müslümanları Dini İdaresi Müftüsü Said İsmagilov, kurşun geçirmez yelek ve askeri üniforma giyerek Kiev Bölgesel Savunma Kuvvetleri’ne katıldı.

İsmagilov’un görev yaptığı İslam Kültür Merkezi Camii’nin askerler ve gönüllüler için ibadete açık tutulduğu belirtildi.

Tatar kökenli İsmagilov, kendisi ve beraberindekileri "teröre karşı savunma güçleri" olarak tanımlayarak, "Barış zamanında bildiğiniz bu inanılmaz vatansever insanlar, aniden savaş zamanında kardeş oluyorlar." ifadesini kullandı.

İsmagilov, daha önce yaptığı açıklamada, "Ukrayna Müslümanları müftüsü olarak Ukrayna'daki Müslümanları ordumuza ve devletimize desteğe çağırıyorum." demişti.

Ukrayna’nın doğusunda ayrılıkçı yönetimlerin kontrolü altındaki Donetsk’de doğan İsmagilov, pek çok Müslüman'ın kaçmak ve mülteci durumuna düşmek zorunda kaldığını belirtmişti.