Ukrayna heyetinden Baykar ziyareti

Ukrayna milletvekillerinin yer aldığı heyet, Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Toplantısı için geldikleri Türkiye’deki çeşitli temaslarına, Türk savunma şirketi Baykar Teknoloji fabrikasını ziyaret ederek devam etti.
  • 13.01.2022, 20:19:12
  • Güncelleme: 2 ay önce
Ukrayna heyetinden Baykar ziyareti

Ukrayna milletvekillerinin yer aldığı heyet, Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Toplantısı için geldikleri Türkiye’deki çeşitli temaslarına devam ediyor. Aralarında Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun da olduğu Ukrayna heyeti, İstanbul’da Fener Rum Patriği Bartholomeos ile görüşmenin ardından Türk savunma şirketi Baykar Teknoloji fabrikasını ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Baykar’ın Ukrayna’daki faaliyetleri ve iki ülkenin yüksek teknoloji geliştirme konusunda yürüttüğü çalışmalardan bahsedildi.

Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Eşbaşkanı, Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov başkanlığındaki Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu heyeti, 11-13 Ocak 2022 tarihleri arasında çeşitli resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye çalışma ziyareti düzenliyor. İstanbul ziyareti kapsamındaki heyette; Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Eşbaşkanı, Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskıy (Roman Nedilskyi) ve Ukraynalı milletvekilleri yer alıyor. Heyette yer alan diğer Ukraynalı milletvekillerinin isimleri ise şöyle:

“Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Eş Başkanı, Ukrayna Milletvekili Roman Grışçuk, Ukrayna Milletvekili Oleksandra Ustinova, Ukrayna Parlamentosu Savunma Komisyonu Üyesi, Ukrayna Milletvekili Oleksandr Kovalov, Ukrayna Parlamentosu İnsani ve Enformasyon Politikaları Komisyonu Üyesi, Ukrayna Milletvekili Mıkola Knyajıtskıy, Ukrayna Parlamentosu Milli Güvenlik Komisyonu Komisyonu Üyesi, Ukrayna Milletvekili Roman Kostenko, Ukrayna Parlamentosu Çevre Komisyonu Üyesi, Ukrayna Milletvekili Sergiy Mandziy.”

HALUK BAYRAKTAR: UKRAYNA VE TÜRKİYE, ÖNEMLİ İŞ BİRLİKLERİ GELİŞTİRİYOR

Baykar Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar, “Ukrayna ve Türkiye arasında son yıllarda savunma ve havacılık alanında önemli anlaşmalar ve işbirlikleri gerçekleşiyor. Bu işbirliklerinde en temel esas karşılıklı fayda, katma değer ve sağlam tedarik zinciri kurulması. Stratejik ortak olarak iki ülkenin yüksek teknoloji alanlarında yapacağı ortak projeler ile geleceğe daha güçlü olarak ilerleyeceğiz.” dedi.

Görüşmelerin sonunda Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, hayatını ve mücadelesini anlatan kitabını imzalayarak Haluk Bayraktar’a hediye etti.

  • Kaynak: qha