Ufuk Korveti Türkiye'nin gözü kulağı olacak

Tamamen yerli ve milli imkanlarla üretilen Türkiye'nin ilk istihbarat gemisi TCG Ufuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle hizmete girdi.
  • 14.01.2022, 15:17:36
  • Güncelleme: 6 ay önce
Ufuk Korveti Türkiye'nin gözü kulağı olacak

Dünyada kendi savaş gemisini yapan sayılı ülkeler arasına giren Türkiye, deniz kuvvetleri gücünü artırmak için çalışmalara hız verdi.

Milli imkanlarla üretilen Türkiye'nin ilk istihbarat gemisi TCG Ufuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldığı törenle hizmete girdi.

Ağır iklim ve deniz şartlarında görev yapabilecek olan TCG Ufuk’un uluslararası sular dahil 45 gün kesintisiz seyir yaparak milli güvenliğe yönelik tehditleri anında belirleyeceği duyuruldu.

On tonluk bir helikopterin iniş yapabilmesinin mümkün olduğu Ufuk Korveti'nin boyu 99,5 metre, azami genişliği ise 14,4 metre olduğu açıklandı.

TÜRKİYE KENDİ SAVAŞ GEMİSİNİ ÜRETİYOR

Kendi savaş gemilerini yapabilen az sayıdaki ülkeden biri haline gelen Türkiye’nin son dönemde deniz gücünü artırma yönündeki çabaları attı. Bu kapsamda, Türk savunma sanayisinin inşa ettiği bir deniz platformu daha güvenlik güçlerinin hizmetine girdi.

Test ve Eğitim Gemisi Ufuk için inşa edildiği İstanbul Denizcilik Tersanesi'nde tören düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

MİLGEM Projesi'nde ilk 4 gemiden sonra kritik bir halkayı oluşturan, aynı tekne formu üzerine inşa edilen gemi, yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı törenle 9 Şubat 2019'da denize indirilmişti.

KOMUTA KONTROL MERKEZİNDE ASELSAN İMZASI VAR

STM ana yükleniciliğinde inşa edilen Ufuk Korveti'nin komuta kontrol, elektronik sistemler ve test eğitim sistem donanımları ASELSAN tarafından sağlandı.

Korvet, milli imkan ve kabiliyetlerle üretilen Türkiye'nin ilk istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyor. Böylece dünyada pek az ülkenin sahip olduğu bir teknoloji Ufuk Korveti ile artık Türkiye'nin de kullanımına sunulmuş oldu.

Önleyici istihbaratın, özellikle sinyal istihbaratının önem kazandığı bugünün dünyasında Ufuk Korveti, çok büyük bir boşluğu dolduracak. Korvet, Türkiye'nin denizlerde gören gözü, duyan kulağı olacak.