Türkmenistan Devlet Başkanı'ndan, babasının vefatı sonrası "ilginç" emir

Türkmenistan Devlet Başkanı Kurbankulu Berdimuhammedov, babasının hayatını kaybetmesinin ardından, üst düzey erkek devlet memurlarının saçlarını kesmelerini emretti.

  • 31.05.2021, 14:55:57
  • Güncelleme: 10 ay önce
Türkmenistan Devlet Başkanı'ndan, babasının vefatı sonrası "ilginç" emir

Türkmenistan Devlet Başkanı Kurbankulu Berdimuhammedov'un babasının nisanda hayatını kaybetmesinin ardından, üst düzey erkek devlet memurlarının ve özel şirketlerin yöneticilerinin saçlarını kesmeleri emredildi. Türkmenlerin geleneksel takkesinin takılması da bu kişilerden istendi.

ABD yönetiminin desteklediği Özgür Avrupa Radyosu Türkmenistan Servisi'nin haberinde, devlet dairelerinde çalışan kadınların da siyah renkli şal takması gerektiği yazıldı.

SSCB döneminde Türkmen hükümetinde görev yapan emekli bir polis olan Melikkulu Berdimuhammedov, 18 Nisan'da 88 yaşında hayatını kaybetmişti. Emrin 40 gün boyunca geçerli olduğu öğrenildi.

Ülkede sadece beyaz arabaların kullanılmasını isteyen Devlet Başkanı'nın, vefatın ardından yaptığı seyahatlerde siyah renkli araba kullandığı kaydedildi.

Altmış üç yaşındaki Berdimuhammedov 2020'nin sonlarında, başkent Aşkabat'ın kuzeyinde babasının adını verdiği bir köyün ve aynı adı taşıyan bir müzenin açılışını yapmıştı. Özellikle polis memurları ve aileleri için tasarlanan köy, tek katlı onlarca evden oluşuyor.

 

Kaynak: Independent Türkçe