“Türkiye tehdit hissediyorsa, biz de hissederiz”

Estonya Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Vseviov, NATO Zirvesi Türkiye’ye destek açıklaması yaptı. Vseviov, Türkiye’nin terör ve güvenlikle ilgili endişelerini kabul ettiklerini belirtti.
  • 16.06.2022, 13:30:19
  • Güncelleme: 1 ay önce
“Türkiye tehdit hissediyorsa, biz de hissederiz”

Estonya Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Jonatan Vseviov, Madrid’deki NATO Zirvesi öncesi resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Ankara’da gazetecilerin yanıtladı.

Ziyaretinde NATO’yla ilgili konuları mevkidaşlarıyla görüşeceğini ifade eden Vseviov, Ukrayna’daki savaş nedeniyle İttifak içindeki savunma ortaklığının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye ve Estonya’nın NATO’nun sınır ülkeleri olduğunu belirten Vseviov, “İnanıyorum ki iki ülke de birbirinin güvenlik endişelerini anlıyor. Biz kuzeyde, Türkiye güneyde, farklı bölgelerde yer almamıza rağmen birbirimizin endişelerini anlıyoruz.” diye konuştu.

SAVAŞIN BİTİRİLMESİ LAZIM

Ukrayna’daki savaş karşısında iki ülkenin pozisyonlarını anlamak açısından da bu görüşmenin önemli olduğuna dikkati çeken Vseviov, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin şunları kaydetti:

“Öncelikle savaşı bitirmeliyiz. Bu da saldırgan tarafın kesin olarak yenilmesiyle olmalı. Eğer ki bu saldırganlık Ukrayna’da bir yenilgiye uğramazsa başka yerlere de sıçrar. Bunu da kaldıramayız.”

Vseviov, savaşı sona erdirmede bireysel olarak Türkiye ve Estonya’nın bir rol oynayabileceğini ancak bunun uluslararası kamuoyunun bir görevi olduğunu da belirterek, Rusya’ya saldırganlığının bedelinin ödetilmesi gerektiğini vurguladı.

NATO, RUSYA’YA KARŞI GÜÇLENDİRİLMELİ

Rusya’ya karşı NATO’nun da güçlendirilmesi gerektiğini söyleyen Vseviov, Rusya’nın bir NATO müttefikine saldırmaktan geri durmasının sağlanması gerektiğini kaydetti.

Vseviov, Türkiye’nin bir NATO müttefiki, Karadeniz’de Rusya ile Ukrayna’nın komşusu ve jeopolitik olarak önemli bir noktada bulunan ülke olarak önemli bir rol oynayabileceğine dikkati çekti.

Rusya’nın askeri hedeflerine ulaşması halinde ülkesinin ve diğer bölge ülkelerinin de tehdit altına gireceğini iddia eden Vseviov, “Büyük bir ülke daha küçük komşusunun en temel isteklerini veto etme hakkını kendinde bulmaya başladığı anda kimse güvende değildir.” değerlendirmesini yaptı.

TÜRKİYE’NİN ENDİŞELERİ HAKLI

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik başvurusu karşısında Türkiye’nin tutumunu da değerlendiren Vseviov, “Türkiye’nin güvenlik endişelerinin temelde meşru olduğunu kabul ediyoruz. Türkiye bir tehdit hissediyorsa, NATO’nun temel prensibi olan 'hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için' kuralı gereği biz de kendimizi tehdit altında hissederiz.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu iki ülkenin NATO üyeliğine de açıkça destek verdiklerini söyleyen Vseviov, İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye’yle görüşmeleri sürdürdüğünü, NATO Genel Sekreteri'nin de görüşmelere destek verdiğini anlattı.

Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında Avrupa’nın ve NATO’nun geleceğine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Vseviov, “Rusya, Ukrayna, Avrupa ve NATO bu savaşın ardından daha farklı olacak. Bu savaşın ardından oluşacak yeni normal daha uzun süre bizimle olacak.” diye konuştu.

  • Kaynak: AA