Türkiye ile Ermenistan arasında uçuşlar başlıyor

Türkiye ile Ermenistan arasında karşılıklı özel temsilci atanacağını ve uçuşların başlayacağını bildiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, normalleşme adımlarının Azerbaycan ile koordine edilerek alındığını söyledi.
  • 14.12.2021, 17:10:46
  • Güncelleme: 4 ay önce
Türkiye ile Ermenistan arasında uçuşlar başlıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda Dışişleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2022 yılı bütçeleri görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Çavuşoğlu, İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta'nın Ermenistan ilişkileri üzerine yönelttiği soru üzerine, "Özel temsilci atıyoruz, büyükelçilik değil. İleride normalleşirse Ermenistan bu son yaşananlardan ders alıp barışı, huzuru tercih ederse yarın büyükelçilik de açılabilir bu normalleşme sürecinde. Bu konuda da yine Azerbaycan'la birlikte karar veririz" dedi.

Çavuşoğlu ayrıca süreçteki her konunun Azerbaycan'la koordine edildiğini de sözlerine ekledi.

CHARTER UÇUŞLAR BAŞLAYACAK

Kafkasya'da Azerbaycan'la birlikte bölgesel barış ve refahı inşa etmek için yoğun diplomatik gayret içinde olduklarını dile getiren Çavuşoğlu, Erivan ile İstanbul arasında charter uçuşlarının yakın bir tarihte başlayacağı bilgisini paylaştı.