Türkiye’den giden heyet 2013'ten bu yana ilk kez Mısır'ı ziyaret edecek

Türkiye’den bir heyet, Mısırlı mevkidaşlarıyla iki ülke arasındaki ilişkilerin onarılması konulu görüşmelerde bulunmak üzere Kahire'ye gidecek. 

  • 04.05.2021, 16:29:30
  • Güncelleme: 5 ay önce
Türkiye’den giden heyet 2013'ten bu yana ilk kez Mısır'ı ziyaret edecek

Bu, Mısır'ın demokratik olarak seçilmiş ilk hükümetine karşı düzenlenen askeri darbenin ardından iki ülke arasındaki ilişkilerin koptuğu 2013'ten bu yana Türkiye’den bir heyetin Kahire'ye yapacağı ilk resmi ziyaret olacak. 

Yetkililer, ilişkileri normalleştirme görüşmelerine ek olarak Türkiye ve Mısır'ın rakip tarafları desteklediği yer Libya konusunda işbirliğini de ele alacak. 

Mısır tarafından desteklenen Halife Hafter, 2020 yılında Libya başkenti Trablus’e ele geçirmeye çalışırken Türkiye’nin uluslararası alanda tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne verdiği destekle geri püskürtüldü.

Mısır ile Türkiye arasındaki ilişkiler, dönemin Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi’nin başında olduğu ordunun Müslüman Kardeşler liderliğindeki seçilmiş hükümeti devirmesiyle bozuldu. Türkiye bu hareketi askeri bir darbe olarak nitelendirdi.

Ziyaret öncesinde Türkiye Ticaret Bakanı Mehmet Muş, iki ülke arasındaki hem diplomatik hem de ekonomik bağların yenilenmesi ihtiyacının altını çizdi.

Reuters'in haberine göre Ticaret Bakanı Mehmet Muş, dün bir etkinlikte, "Mısır ile gelişen diplomatik ilişkilere paralel olarak, önümüzdeki dönemde ticari ve ekonomik bağlarımızı güçlendirmek istiyoruz," dedi.

AK Parti sözcüsü Ömer Çelik de, Pazartesi günkü basın toplantısında konuya değinerek, “Görüşmelerimiz iki ülke arasında siyasi bir diyalog kuracak. Doğu Akdeniz konusunda, Mısır ile aramızdaki sorunları konuşmak için yeni mekanizmalar bulmaya çalışıyoruz," dedi.

Doğu Akdeniz'deki deniz sınırları, Mısır ve Türkiye ile bölgedeki büyük doğalgaz rezervlerinden yararlanmayı uman Libya, Yunanistan ve diğer ülkeler arasında uzun zamandır bir anlaşmazlık konusu oldu.

Salı günkü ziyaret öncesinde Türkiye, Mısır ile ilişkileri geliştirme arzusunun sinyallerini verdi.

Kahire tarafından memnuniyetle karşılanan haberlere göre, Mart ayında Türkiye'den faaliyet gösteren Mısırlı muhalif kanallardan Sisi hükümetine yönelik eleştirilerini sınırlamaları istendi.

Çeviri: Engin Dinç