Türki cumhuriyetlerden ortak müfredat

Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan tarih, edebiyat ve coğrafya alanında ortak ders kitapları için anlaşmaya vardı.
  • 27.06.2022, 15:59:18
  • Güncelleme: 1 ay önce
Türki cumhuriyetlerden ortak müfredat

Uluslararası Türk Akademisi’nin 5. Bilim Konseyi toplantısında, üye ülkeler Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan “Ortak Türk Tarihi”, “Ortak Türk Edebiyatı” ve “Ortak Türk Coğrafyası” ders kitaplarının ortaokul müfredatına girmesine ilişkin protokol imzaladı.

Uluslararası Türk Akademisi’nin 5. Bilim Konseyi toplantısı, Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da yapıldı.

Toplantıya; Kazakistan Eğitim Bakanı Ashat Aymaganbetov, Kazakistan Bilim ve Yüksek Eğitim Bakanı Sayasat Nurbek, Azerbaycan Eğitim Bakanı Emin Amrullayev, Kırgızistan Eğitim Bakanı Almazbek Beyşenaliyev, Türkiye’nin Nur Sultan Eğitim Müşaviri Abdülmuttalib Çetin ve gözlemci ülkelerin Büyükelçileri katıldı.  

Toplantıda, Uluslararası Türk Akademisi tarafından hazırlanan “Ortak Türk Tarihi”, “Ortak Türk Edebiyatı” ve “Ortak Türk Coğrafyası” ders kitapları üye ülkelerin ortaokul müfredatına dahil edilmesi için protokol imzalandı.

Üye ülkeler Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’ın ortaokullarında söz konusu ortak ders kitaplarının programları ile metinleri eğitim bakanlarınca onaylandı.

Ülkeler bu dersleri öğrenciler arasında yaygınlaştırmak için çeşitli etkinlikler düzenlenmesi hususunda mutabık kaldı.

  • Kaynak: Kırım Haber Ajansı