Tunus’ta “darbe karşıtları” açlık grevi çağrısı yaptı

Tunus'ta "Darbe Karşıtı Vatandaşlar Girişimi” özgürlük, demokrasi ve evrensel hakları savunmak için ülkedeki tüm siyasi, sivil ve insan hakları örgütlerine açlık grevine katılmaları için çağrıda bulundu.
  • 04.01.2022, 10:00:19
  • Güncelleme: 4 ay önce
Tunus’ta “darbe karşıtları” açlık grevi çağrısı yaptı

Darbe Karşıtı Vatandaşlar Girişimi Sözcüsü İzzeddin el-Hazki, sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayında açlık grevi çağrısında bulundu.

“Darbeye karşı çıkan demokratik güçlerin, bedenleriyle özgürlüğü savunma aşamasına girmekten başka bir yol kalmamıştır” diyen Hazki, beraberindeki üyelerle girişimin sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Var olan emrivaki otoritenin özgürlükler alanının son kez kapatılması için apaçık bir baskıya yöneldiğini ifade eden Hazki, siyasi mahkumların derhal serbest bırakılmasını, tüm askeri mahkemelerin iptalini, orduya karşı hakaretin ve darbe sürecine müdahil edilme çabasının durdurulması gerektiğini belirtti.

Hazki, sözcüsü olduğu girişimin, ülkede partilere ve hareketlere karşı uygulanan baskı ve şiddetten uzak durulması, 2014 Anayasası tarafından verilen ifade ve gösteri haklarının temin edilmesi çağrısı yaptığını ifade etti.

CUMHURBAŞKANI SAİD'İN KARARLARINI PROTESTO İÇİN BAŞLATILAN AÇLIK GREVİ

"Darbeye Karşı Vatandaşlar Girişimi", 23 Aralık'ta yaptığı açıklamada, Tunus'ta aralarında milletvekillerinin de bulunduğu bir grubun, "Cumhurbaşkanı Said’in 25 Temmuz olağanüstü kararlarını, muhalif sesleri bastırmasını, otokrasiyi" gerekçe göstererek açlık grevine başladıklarını açıklamıştı.

Eski Tunus Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki de "muhaliflerin sesinin bastırılması ve gösterilerin engellenmesini protesto etmek" için sembolik olarak açlık grevine katıldığını bildirmişti.

Darbeye Karşı Vatandaşlar Girişimi'nin Tunus devriminin patlak vermesinin 11. yıl dönümü münasebetiyle 17 Aralık'ta süresiz oturma eylemi yapma çağrısı üzerine başkent Tunus'un merkezindeki gösteride, "Anayasa'ya karşı darbeye" son verilmesi talep edilmişti.

Güvenlik güçleri, protestocuların Habib Burgiba Caddesi'ne çadır kurmalarını engellemiş, göz yaşartıcı gazla müdahalede bulunmuştu.