Tunus yenilgisi sonrası Fransız siyasetçiden ırkçı söylem

Fransız siyasetçi Damien Lefevre, Tunus'un Dünya Kupası'nda ülkesine karşı kazandığı zaferin ardından göçmenlere yönelik ırkçı tweeti sosyal medyada eleştirileri de beraberinde getirdi. 
  • 01.12.2022, 13:57:54
  • Güncelleme: 2 ay önce
Tunus yenilgisi sonrası Fransız siyasetçiden ırkçı söylem

Dün (Çarşamba) Tunus milli takımının, Dünya Kupası sahibi Fransa'ya karşı bir golle tarihi bir galibiyet elde etti. 

Bu başarıyı hazmedemeyen Aşırı sağcı Eric Zemmour liderliğindeki "Yeniden Fethetmek" partisinin liderliğindeki partide siyaset yapan Damien'in attığı tweette "Pekala Tunuslular, kazanmanıza izin verdik, şimdi yasadışı göçmenlerinizi geri alın" dedi.

 

Damien Rio olarak da bilinen (Damien Lefevre), 2021'de yargı makamlarının kararıyla kapatılan aşırı sağ kimlikli grubun resmi sözcüsü olduğu için ırkçı tavırlarıyla tanınıyordu.

Aşırı sağ, bu yılın başlarında Fransız forvet Karim Benzema'yı "terörist" olmakla suçladıktan sonra yaygın tartışmalara da yol açmıştı.

Rio, Twitter'da, Cezayir asıllı bir Fransız forvetin işaret parmağını havaya kaldırdığı ve aynı hareketi yapan teröristlerin fotoğraflarının da yer aldığı bir tweet yayınladı. Tweetinde, "Sanırım Benzema bize bir mesaj göndermek istiyor."dedi.

Benzema'nın avukatı yanıt olarak Twitter'da şunları yazdı: "Aşırı sağcı aktivist Damien Lefebvre nefreti körüklüyor ve son tweet'i Karim'i teröristlerle bir tutuyor. Yeni bir tepki beklemeli miyiz?

Maç sonrası atılan ırkçı tweete karşı farklı kesimlerden büyük bir tepki yağdı. 
 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber