Trump'a "Çin virüsü" davası açıldı

Trump hakkında açılan davada, ABD’de yaşayan her Asyalı için 1 dolar, yani 22.9 milyon dolarlık tazminat talep edildiği bildirildi. Davanın nedeninin Trump’ın Amerikan halkını Asyalılara karşı şiddete yönlendirmesi olduğu kaydedildi.

  • 26.05.2021, 14:56:09
  • Güncelleme: 11 ay önce
Trump'a "Çin virüsü" davası açıldı

Çin Amerikan Sivil Haklar Koalisyonu (CACRC), eski ABD Başkanı Donald Trump'a yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecince kullandığı "Çin virüsü", "Vuhan virüsü" gibi ifadeleri nedeniyle tazminat davası açtı.

Davanın nedeninin Trump’ın Amerikan halkını Asyalılara karşı şiddete yönlendirmesi olduğu kaydedildi.

The Huffington Post’ta yer alan habere göre, CACRC'ın Trump’ın koronavirüs salgını süresince kullandığı ifadelerin Asyalılara karşı ırkçılığı körüklediğini aktarıldı.

Dava kapsamında ABD’de yaşayan her Asyalı için 1 dolar, yani 22.9 milyon dolarlık tazminat talep edildiği bildirildi.

İddianamede şu ifadelere yer verildi:

Davalının aşırı ve çirkin davranışı, davacı örgütün (CACRC) üyelerine ve büyük ölçüde Asyalı Amerikalılarda duygusal sorunlara neden oldu. New York'tan Kaliforniya'ya kadar Çinli Amerikalılara ve Asyalı Amerikalılara karşı açık bir şekilde yükselen ırkçı şiddet eğilimine neden oldu.

Trump'ın söylemleri ırkçılığı körükledi

Haberde San Francisco Üniversitesi’nin araştırması da yer aldı. Araştırmaya göre, Trump’ın 2020’nin Mart ayında yaptığı sosyal medya paylaşımında 'Çin virüsü' ifadesini kullanması, Twitter uygulamasında Asyalı karşıtı söylemlerin artmasına neden oldu.

Öte yandan, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 3 Mart 2020’de yaptığı sosyal medya paylaşımında, koronavirüs hakkında konuşurken, 'Çin virüsü', 'Asyalı virüsü' gibi ifadelerin kullanılmaması konusunda çağrıda bulunmuştu.

Trump'ın ifadeleri

"Çin, ordumuzun virüsü onlara götürdüğüne dair yanlış bilgi veriyor. Bu yanlış. Nereden geldiğini söylemeliyim. Çin'den geldi. Askerimiz bu virüsü kimseye getirmedi" diyen Trump, koronavirüsten 'Çin virüsü' olarak bahsetmeye devam edeceğini belirterek, "Çin, ordumuzun onlara virüsü götürdüğü iddiasını yalanlayana kadar bunu söylemeye devam edeceğim" ifadelerini kullandı.

Çin, Trump'ın bu ifadelerine tepki göstermişti.