Tropikal fırtına Afrika’nın güneybatısını vurdu

Afrika'nın güneydoğusunda etkili olan Ana tropikal fırtınası sebebiyle Malivi’de 4, Mozambik’te 8 ve Madagaskar'da 34 kişinin hayatını kaybettiği, binlerce kişinin evsiz kaldığı bildirildi.
  • 27.01.2022, 12:15:29
  • Güncelleme: 3 ay önce
Tropikal fırtına Afrika’nın güneybatısını vurdu

Afrika'nın güneydoğusunu etkisi altına alan "Ana" isimli tropikal fırtına nedeniyle, Madagaskar, Mozambik ve Malavi'de en az 46 kişi hayatını kaybetti.

Madagaskar Afet Yönetim Ajansı tarafından yayınlanan raporda, ülkede geçen haftadan bu yana en az 34 kişinin "Ana" tropikal fırtınası nedeniyle hayatını kaybettiği, yaklaşık 65 bin kişinin de evsiz kaldığı bilgisi paylaşıldı.

ÇOK SAYIDA YARALI VAR

Mozambik Ulusal Yönetim ve Afet Riski Azaltma Enstitüsü ise tropikal fırtınada 8 Mozambiklinin hayatını kaybettiğini ve 54 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Açıklamada, Hint Okyanusu'na kıyısı olan Doğu Afrika ülkesi Mozambik'te 20 binden fazla insanın fırtınadan etkilendiği, 3 binden fazla evin kısmen yıkıldığı ve çok sayıda hastane ile okulda ağır hasar meydana geldiği kaydedildi.

ELEKTRİK KESİNTİLERİ YAŞANDI

News 24'ün haberine göre, fırtınanın geniş çaplı elektrik kesintilerine yol açtığı Malavi'de de "Ana" fırtınasında şimdiye kadar en az 4 kişi hayatını kaybetti.

Böylece, "Ana" tropikal fırtınasında hayatını kaybedenlerin sayısı 46'ya yükselmiş oldu.