Toplu mezardan iki ceset daha çıkarıldı

Hafter güçlerinin eski kalesi olan Terhune kentinde bulunan toplu mezardan iki ceset daha çıkarıldı.
  • 13.12.2022, 03:16:12
  • Güncelleme: 3 ay önce
Toplu mezardan iki ceset daha çıkarıldı

Libya'nın başkenti Trablus'un güneyindeki Terhune kentinde pazar günü tespit edilen toplu mezardan iki ceset çıkarıldığı bildirildi.

Hükümete bağlı Kayıpları Arama ve Tespit Kurumu tarafından yapılan yazılı açıklamada, arama ekipleri Terhune'ye bağlı Suk el-Hamis olarak bilinen bölgede bulunan toplu mezardan iki ceset çıkarıldığını duyurdu.

Cesetlerin adli tıp kurumuna sevk edildiği belirtilen açıklamada, cesetlerden alınan örneklerin laboratuvar incelenmesi sonucu kimliklerinin tespitinin yapılacağı kaydedildi.

Hafter güçlerinin eski kalesi olan Terhune kentinde bulunan toplu mezardan iki ceset daha çıkarıldı.

pic.twitter.com/vIOBiy23mE

— Ortadoğu Haber (@haberortadogu) December 13, 2022">http://

 

Toplu mezarların sorumlusu Hafter milisleri

Libya, merhum lider Muammer Kaddafi rejiminin 2011’de düşmesine neden olan NATO destekli ayaklanmadan bu yana çatışmalara sahne oluyor.

Terhune kenti, ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerden 5 Haziran 2020'de kurtarılmıştı.

Fayiz es-Serrac başkanlığındaki UMH, zaman zaman Tarhuna kentinde düzinelerce toplu mezar bulunduğunu duyuruyor.O tarihten bu yana tespit edilen toplu mezarlardan hemen her gün cesetler çıkarılıyor.

Hafter'e bağlı "Kaniyat" milis grubu, kentteki toplu mezarların sorumlusu olarak biliniyor.

 

Uluslararası Ceza Mahkemesi Hafter güçlerinin Libya'da işlediği suç ve ihlalleri birer birer gün yüzüne çıkarıyor. https://t.co/Z13AQ67VjEpic.twitter.com/SNioiypLVw

— Ortadoğu Haber (@haberortadogu) November 10, 2022">http://