"Terörle savaş": 11 Eylül olayı ile teknoloji devleri nasıl zengin oldu?

Euronews'in Türkçe yayın yapan haber sitesinde yer alan rapora göre ABD'de ikiz kulelere yapılan 11 Eylül saldrısından sonra Bush'un "teröre karşı savaş" sözlerinin ardından devlet kurumlarının kapıları Amazon, Facebook, Google, Microsoft ve Twitter gibi teknoloji devlerine sonuna kadar açıldı. Teknoloji şirketleri devletle yaptığı sözleşmelerden milyarlarca dolar kazandığı kaydedildi.
  • 12.09.2021, 19:38:05
  • Güncelleme: 1 saniye önce
"Terörle savaş": 11 Eylül olayı ile teknoloji devleri nasıl zengin oldu?


Söz konusu şirketlere, özellikle Pentagon ve İç Güvenlik Bakanlığı gibi devlet kurumlarının büyük talepte bulunduğu ifade ediliyor.

ABD merkezli 3 sivil toplum örgütü Action Center on Race and the Economy, LittleSis ve MPower Change perşembe günü ortaklaşa hazırladıkları "Büyük Teknoloji Savaş Satıyor" adlı raporunu kamuoyuyla paylaştı.

Rapora göre, sadece ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) 2004 yılından bu yana söz konusu teknoloji devleriyle yaptığı sözleşmelere 43.8 milyar dolar ödediği kaydedilirken, savunma sanayisinin dijitalleşmesiyle ABD askeri ve istihbarat teşkilatlarının 2001'den bu yana bulut ve GPS teknolojilerine büyük talep gösterdiği belirtildi.

Araştırma verilerine göre son dönemlerde Amazon ve Microsoft sözleşmelerde başı çekerken, 2019 yılında Amazon'un 5 kez ve 2015'e kıyasla Microsoft'un da 8 kat daha fazla kamu ihalesi ve benzer alt sözleşmelere imza attığı aktarıldı.

TRUMP DÖNEMİ MICROSOFT'UN DEVLETLE YAPTIĞI SÖZLEME ORANI 6 KAT ARTTI

Bunun yanında Microsoft'un Donald Trump'ın başkanlık yaptığı 2016-2018 yılları arasında önceki dönemlere nazaran devlet kurumlarıyla "savunma alanında" 6 kat daha fazla sözleşme yaptığı öne sürüldü.

Son yıllarda havacılık ve uzay alanında geleneksel hizmetler veren Raytheon ve Northrop Grumman gibi şirketlerle yapılan sözleşmelerde de azalma görüldü.

ESKİ DEVLET MEMURLARI AMAZON, GOOGLE VE MİCROSOFT'A ALINDI

Rapordaki en dikkat çekici ayrıntılardan biriyse, önceden devlet memuru olarak hizmet veren bazı üst düzey yöneticilerin, şu anda söz konusu teknoloji şirketlerinde çalışıyor olması.

Buna göre, eski Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Jared Cohen'in Google, eski FBI çalışanı Steve Pandelides'in Amazon, ve İç Güvenlik Bakanlığı'nın kurulmasına yardım eden eski devlet memuru Joseph D. Rozek'in de Microsoft'ta çalıştığı belirtiliyor.