Tecavüzden idam cezası alan kişileri yüksek mahkeme suçsuz buldu

Hindistan'da tecavüz ettikleri genç kızı öldürdükleri gerekçesiyle idam cezası alan 3 kişiyi yüksek mahkeme suçsuz buldu.
  • 08.11.2022, 17:44:16
  • Güncelleme: 2 ay önce
Tecavüzden idam cezası alan kişileri yüksek mahkeme suçsuz buldu

Hindistan'da tecavüz ettikleri genç kızı öldürmekten idam cezasına çarptırılan 3 kişi, yüksek mahkemede suçsuz bulunarak serbest bırakıldı.

Yerel basındaki haberlere göre, Hindistan Yüksek Mahkemesi, 2012'de 19 yaşındaki genç kıza tecavüz edip öldürdükleri gerekçesiyle ölüm cezasına çarptırılan 3 kişi hakkında kararını açıkladı.

Mahkemenin, 3 kişinin suçlarına dair "kesin ve açık bir kanıt" olmadığı gerekçesiyle haklarındaki idam kararını bozması üzerine sanıklar beraat etti ve serbest bırakıldı.

Hindistan'ın Delhi eyaletinin Chhawla bölgesinde Şubat 2012'de 19 yaşındaki bir genç kız işten dönerken 3 kişi tarafından tecavüz edildikten sonra öldürülmüştü.

Genç kızın cesedi üç gün sonra Haryana eyaletinde bulunmuştu.

Polisler tarafından yapılan soruşturmada, olayla ilgili 3 erkek yakalanmış ve genç kızın üzerinde bu kişilerin DNA örnekleri, kan lekeleri ve saç telleri bulunmuştu.

İlk Derece Mahkemesi tarafından 2014'te yargılanan bu kişiler, tecavüz ve cinayetten suçlu bulunmuş ve haklarında idam kararı verilmişti.

Söz konusu karar, birkaç ay sonra üst mahkeme tarafından onaylanmıştı.

  • Kaynak: AA