Taliban'dan İran'a sert tepki

Taliban, Afganistan'da geniş katılımlı bir hükümetin kurulmasını talep eden İran'a aynı sözlerle karşılık verdi. Taliban tarafından yapılan açıklamada, İran’da güvenlik ve istikrarın sağlanması için tüm halkların katılımını içeren bir hükümetin kurulmasının şart olduğu ifade edildi.
  • 19.02.2022, 23:01:38
  • Güncelleme: 4 ay önce
Taliban'dan İran'a sert tepki

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin ardından kontrolü ele alan Taliban, ülkedeki güvenlik ve istikrarı sağlamak ve kamu kurumlarını tekrar işler hale getirmek için bir dizi çalışma başlattı.

Uluslararası desteği artırmak için de harekete geçen Taliban heyeti, Rusya, İran ve Katar’ın ardından son olarak Norveç’e bir ziyaret düzenlemiş ve siyaset, ekonomi ve güvenlik ile ilgili alanlarda görüş alışverişinde bulunmuştu.

İRAN, TALİBAN'IN GÜÇLENMESİNDEN RAHATSIZ OLDU

Taliban’ın Afganistan’ı yeniden imar ve ihya etme çalışmaları hızla devam ederken, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi liderliğindeki İran’dan Kabil’deki hükümet çalışmalarını baltalayan bir açıklama geldi.

Afganistan'da geniş katılımlı bir hükümetin kurulmasını talep eden İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, “Afganistan'da güvenlik ve istikrarın sağlanması için katılımcı bir hükümet kurulması gerekiyor” dedi.

Abdullahiyan’ın sözlerine tepki gösteren Taliban ise İran’a aynı cümlelerle cevap verdi. Taliban tarafından yapılan açıklamada, “Afganistan İslam Emirliği olarak bizler, İran’ı güvenlik ve istikrarı sağlamak için tüm halkları (Belucistan - Ahvaz - Kürdistan) içeren katılımcı bir hükümet kurmaya çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

TALİBAN HEYETİ OCAK AYINDA İRAN'A GİTMİŞTİ

Taliban heyeti, 9 Ocak’ta ekonomik ve siyasi yetkililerden oluşan heyetle temaslarda bulunmak üzere İran’a ziyaret düzenlemişti. Görüşmeler kapsamında Taliban yönetiminin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile bir araya gelmişti.

Son 25 yılda Şia’ya karşı bir duruş sergileyen Taliban’ın Afganistan’da güçlenmesi, Tahran’ın bölgesel çıkarlarının önünde ciddi bir engel teşkil etmektedir.