Taliban Sözcüsü Mücahid'in annesinin cenazesinde patlama: Ölü ve yaralılar var

Kabil'de Kültür ve Enformasyon Bakan Yardımcısı Vekili Zabihullah Mücahid'in annesinin cenazesinde patlama meydana geldiği, ölü ve yaralıların olduğu bildirildi.
  • 03.10.2021, 15:47:23
  • Güncelleme: 9 ay önce
Taliban Sözcüsü Mücahid'in annesinin cenazesinde patlama: Ölü ve yaralılar var

Kabil'deki Eid Gah Camii'nde Taliban Resmi Sözcüsü, Afganistan Kültür ve Enformasyon Bakan Yardımcısı Vekili Zabihullah Mücahid'in annesinin cenazesinde patlama meydana geldi. Patlamanın ardından ilk incelemelere göre çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bildirildi.

El Cezire'nin haberine göre camiyi hedef alan bombalı saldırıda şu ana kadar 12 kişi öldü 32 kişi yaralandı. Saldırıya ilişkin 3 kişi yakalandı.

Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı. Ancak, Ağustos ortasında Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirmesinden bu yana, DEAŞ militanlarının ülkede saldırıları arttı.

DEAŞ, doğudaki Nangarhar eyaletinde varlığını sürdürüyor ve Taliban'ı bir düşman olarak görüyor. Celalabad eyalet başkentinde birkaç bombalı saldırı da olmak üzere geçen ay yapılan suikastleri üstlendi.

DEAŞ’ın Kabil’de saldırıları şimdiye kadar nadirdi, ancak son haftalarda örgüt, başkente doğru genişlettiğine dair işaretler verdi. Cuma günü, Taliban savaşçıları Kabil'in hemen kuzeyindeki Parwan eyaletindeki bir DEAŞ hücre evine baskın düzenledi.

Baskın, DEAŞ’ın yol kenarına yerleştirdiği bir bombanın bölgede dört Taliban savaşçısını yaralamasının ardından geldi.