Taliban'ın Başbakanı Molla Muhammed Hasan kimdir?

Taliban'ın kurduğu yeni hükümette Başbakan olarak atanan Molla Muhammad Hasan Akhund Diyobendi medreselerinde ders veren hoca ve Molla Ömer'le beraber Taliban'ı kuran 4 kişilik ekipten birisidir.
  • 07.09.2021, 18:59:55
  • Güncelleme: 1 saniye önce
Taliban'ın Başbakanı Molla Muhammed Hasan kimdir?

Kandahar eyaletinin Argandab bölgesindeki Peşmul köyünde doğduğu iddia edilen Hasan Ahund'un, doğum tarihi bilinmiyor. Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgali sırasında direniş hareketi Hizb-i İslami çatısı altında bir süre savaştı. 

Molla Muhammad Hasan Akhund 1996-2001 yılları arasında Taliban Hükümeti'nde başkent Kandahar valiliği, Dışişleri Bakanı ve başbakan yardımcısı olarak görevlerde bulundu.

Muhammed Hasan, Sovyet-Afgan Savaşı sırasında mücahit olarak savaştı ve 1988'de bir Sovyet üssüne yapılan baskın sırasında bir bacağını kaybettiği iddia edildi.

Taliban Hükümeti zamanında başkent olan Kandahar valisi olarak görev yapan Hasan, şeriat yasalarına sıkı sıkıya bağlı kalmasıyla ünlendi.

ABD'nin işgali ile devrildikten sonra yabancı basınla temaslarda bulunan Hasan 2003 yılında Reuters'a uydu telefonu aracılığıyla verdiği röportajda "Taliban Afganistan'a tekrar hakim olacak ve biz buranın gerçek sahipleriyiz." dedi.

ABD'nin çekilmesinden 7 gün sonra ülkeye en erken gelen üst düzey lider olan Molla Muhammed Hasan Akhund Taliban'ın Yüksek Şura'sında asli üyesi ve başkanı olarak görev yapıyordu.

Hasan Başbakanlık görevine gelmeden önce Taliban lideri Akhunzade'ye bağlı olarak üst düzey liderleri denetleme ve işlerini organize etme görevinde bulunuyordu.

Taliban arasında yaşanan anlaşmazlıkların çözümünde ve yerel Taliban güçleri ile merkezi güçleri araındaki sorunları çözmesi ile de ünlü olan Hasan ABD tarafından arananlar listesinin en üstündeydi.

Mart 2001'de Bamiyan Budalarının yok edilmesini denetleyen kişi olarak bilinen Hasan hala BM'nin terör listesinde.

Taliban lideri Hibetullah Ahundzade'ye sorulan Molla Hasan sorusuna Ahundzade, "Şura'nın başı olarak 20 yıl çalıştı. Askeri bir geçmişe sahip olmaktan ziyade dini bir liderdir, Taliban'a bağlılığı ve sağlam karakteri ile tanınır." dedi.

"KANIT GETİR LADİN'İ AL"

2001 yılında Kabil'de, bin Ladin hakkında karar vermek için düzenlenen ulema toplantısına katılan Şura Meclisi sözcüsü Molla Muhammed Hasan Akhund, terör eylemlerine karıştığı yönünde somut kanıt olmadıkça bin Ladin'in sınırdışı edilmeyeceğini söyledi. Toplantıda Paktika bölgesini temsil eden Molla Hasan, ‘‘Hakkında somut bir kanıt bulunmadıkça, Afganistan'ın tamamı yakılıp yıkılsa bile bin Ladin'i teslim etmeyeceğiz’’ demişti. 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber