Taliban bir Afganı daha Guantanamo’dan kurtardı

2007 yılında tutuklanarak Guantanamo’ya gönderilen Esedullah Harun Gül’ün serbest bırakacak.
  • 15.10.2021, 09:00:09
  • Güncelleme: 8 ay önce
Taliban bir Afganı daha Guantanamo’dan kurtardı

ABD, 2007 yılında gece baskını ile Afganistan’ın doğusunda kendi yaşadığı evinden alarak Guantanamo’ya götürdüğü Esedullah Harun Gül’ü serbest bırakma protokolünü imzaladı.

Harun Gül’ün anlaşma gereği ya Afganistan’a ya da üçüncü bir ülkeye gönderileceği iddia edildi.

ABD ile Taliban heyetinin Doha'da görüşmesinden sonra gelen bu serbest bırakma Guantanamo'daki diğer mahkumlar içinde bir umut oldu.

YARGILANMAYAN MAHKUM

Harun Gül’ün Kaide ve Hizbi İslami ile bağlantılı olduğu iddia edildi ancak 2007 yılından beri resmi bir suçlama yahut yargılama olmadı.

Esedullah Harun Gül, Guantanamo’daki hücresinden yazdığı mektupta, ‘’Hiç farkında olmadan, hiç hazırlanmadan dahi olsa hemen yarın yargılanmayı ne kadar çok isterdim. Sanırım bir suçla suçlanırdım ancak en azından bir kesinlik olurdu. Eğer bir şeyle suçlansaydım, yanlış olsa dahi, en azından ben hatalı bir şekilde suçlanan bir kişi olurdum. Ama ben hiçbir şey yapamadan burada oturup çürürken ailemden biri ölürse nasıl bir karşılık veririm bilemiyorum.’’ dedi.

Kendisine yönelik kötü muameleyi protesto etmek, hakkında herhangi bir suçlama olmadan Guantanamo'da tutulmasına karşı çıkmak ve serbest bırakılmak amacıyla Harun Gül 2020’de açlık grevin girdi.

ABD zorla besleyerek eylemi sona erdirdi.

Afganistan'da yaşayan ailesi, Esedullah'ın hayatından endişe ettiklerini, sivil toplum kuruşlarının bir an önce serbest kalması için harekete geçmesi gerektiğini ifade etti.

ANNESİ YOLUNU GÖZLÜYORDU

13 yıldır Guantanamo'da tutulan Esedullah Harun Gül'ün annesi oğlunun serbest bırakılacağı günü bekliyor.

Seher Bibi, oğlu Esedullah 2006 yılında ABD güçlerince alıkonulduğu günden bu yana büyük bir ümitle oğlunun serbest bırakılmasını bekliyor.

"Oğlumun hala Guantanamo'da tutulmasına artık kimse aldırmıyor. Diğer mahkumların hepsi bırakıldı ama oğlum hala orada mahzun şekilde bekliyor. Artık sabrım kalmadı. Aklımı yitireceğim."

Oğlunun, dünyanın en kötü cezaevleri arasında yer alan Guantanamo'dan serbest bırakılmasını bekleyen yaşlı Afgan kadının ifadeleri, Esedullah'ı bir kez daha gündeme getirdi.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber