Taliban, Avrupa’ya açılıyor

Taliban Sözcüsü Abdul Qahar Balkhi, daha önce Rusya, İran ve Katar gibi ülkelerle görüşen Afganistan İslam Emirliği Heyeti’nin ilk resmi Avrupa ziyaretini Norveç’e yapacağını duyurdu.
  • 22.01.2022, 22:00:12
  • Güncelleme: 5 ay önce
Taliban, Avrupa’ya açılıyor

Taliban, Afganistan’da kontrolü ele almasının ardından Avrupa’ya açılıyor.

İlk resmi yurtdışı ziyaretini 23-25 Ocak tarihleri arasında Norveç’e yapacak olan heyetin Norveçli yetkililerin yanı sıra Avrupa Birliği (AB), Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Arap ülkelerinin temsilcileri ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Taliban, daha önce Rusya, İran, Katar, Pakistan, Çin ve Türkmenistan’a resmi ziyarette bulunmuştu.

İNSAN HAKLARI VE İNSANİ YARDIM KONULARI GÖRÜŞÜLECEK

Norveç’in başkenti Oslo’da Batılı yetkililerle görüşmelerde bulunacak Taliban heyetinin, insan hakları ve insani yardım konusunda çeşitli anlaşmalar yapacağı kaydedildi.

Taliban heyetine Dışişleri Bakanı Vekili Amir Khan Muttaqi’nin liderlik ettiği belirtilirken, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdul Qahar Balkhi yaptığı açıklamada, “Afganistan İslam Emirliği Heyeti, söz konusu ülkenin özel bir uçuşuyla Norveç’e gitti ve çeşitli ülkelerin temsilcileri ve Afganların katılımıyla insani yardım, siyasi, eğitim ve ekonomik konular hakkında görüşmeler yapılacak” dedi.

TALİBAN’I RESMEN TANIMA KARMAŞASI

Norveç Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 23-25 Ocak tarihleri arasında Taliban temsilcilerinin Oslo’ya davet edildiği belirtilmişti. Söz konusu açıklama, Norveç’in Taliban’ı resmen tanıdığı şeklinde yorumlanmıştı.

Norveç Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt dün yaptığı açıklamada ise, ziyaretin Taliban’ı meşrulaştırma veya tanıma olmadığını vurgulamış, “Ama bugün ülkeyi fiilen yönetenlerle konuşmalıyız” ifadelerini kullanmıştı.