Taliban, Avrupa ziyaretine Norveç ile başladı

Taliban heyetinin, Norveç’e gerçekleştirdiği ziyarette başkent Oslo’da çok sayıda yetkili ile görüşmeler gerçekleştirdiği bildirildi.
  • 23.01.2022, 23:23:59
  • Güncelleme: 1 yıl önce
Taliban, Avrupa ziyaretine Norveç ile başladı

Taliban’ın Avrupa ziyareti Norveç ile başladı.

Taliban’ın geçici hükümet sözcüsü Zabihullah Mücahid, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Taliban heyetinin Norveçli makamlarla toplantı düzenlediğini bildirdi.

Yapılan açıklamada, katılımcıların birbirlerini sabırla dinlediği belirtilirken, Afganistan’ın mevcut durumu hakkında fikir alışverişinde bulunulduğu ifade edildi.

Afganistan’ın tüm Afganların ortak evi olduğunun katılımcılarca doğrulandığı görüşmelerde Afganların ülkede daha iyi siyasi, ekonomik ve güvenlik için birlikte hareket etmesi gerektiğinin ifade edildiği belirtildi.

Açıklamada, tüm katılımcıların Afganistan’ın yaşadığı sorunların çözümü noktasında anlayış ve iş birliğinin tek yol olduğuna inandığı bildirildi.

Norveç Dışişleri Bakanlığının yapmış olduğu açıklamada, Taliban temsilcilerinin 23-25 Ocak'ta Oslo'ya davet edildiğini belirtmiş ve Taliban heyetinin, Norveç hükümet temsilcileri ve bazı müttefik ülke temsilcileriyle beraber sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirmek üzere ülkelerinde temaslarda bulunacağı belirtilmişti.

Norveç Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt, 21 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Afganistan'daki insani krize dair endişelerini dile getirmiş ve son dönemde ülkede yaşananları "milyonlarca insanı etkileyen tam ölçekli insani felaket" olarak nitelendirmişti.

Huitfeldt, gerçekleşecek görüşmelerin “Taliban'ın meşrulaştırılması ya da tanınması olmadığını ancak ülkeyi fiilen yönetenlerle konuşmak durumunda olduklarını" ifade etmiş ve siyasi durumun Afganistan’daki krizi daha da derinleştirip insani felaketlere yol açmasına izin vermeyeceklerini belirtmişti.