Taliban, Almanya'ya kirli geçmişini hatırlattı

Almanya'nın Kabil Büyükelçiliği’nin Taliban yönetiminin cezalarını eleştirmesine yanıt veren Afganistan'daki İslam Emirliği yönetimi Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Belhi, Almanya’ya geçmişindeki Nazizm ve toplama kamplarını hatırlattı.
  • 29.11.2022, 09:49:04
  • Güncelleme: 2 ay önce
Taliban, Almanya'ya kirli geçmişini hatırlattı

Almanya'nın Kabil Büyükelçiliği’nin İslam Emirliği yönetiminin "halka açık şekilde insanlara kırbaç cezası uyguladığı ve bunun kabul edilemez olduğu" ifadelerine Afganistan’dan yanıt gecikmedi.

Afganistan'daki İslam Emirliği yönetimi Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdulkahhar Belhi, Almanya’ya "Yakın geçmişinde Nazizm, anti-Semitizm ve toplama kampları olan bir ülkenin yeniden ırkçılık ve İslamofobiye öncülük etmesi son derece rahatsız edici. Bunun nereye varacağını yalnız Allah bilir.” sözleriyle kirli geçmişini hatırlattı.

İslam Emirliği yönetiminden emir niteliğinde hatırlatma

İslam Emirliği yönetimi lideri Ahundzade, hakimlere "kanuni şartların oluştuğu durumlarda had ve kısas cezalarını vermekle yükümlü olduklarını" belirterek bu konuda emir niteliğinde bir hatırlatmada bulunmuştu.

Ahundzade, İslam dininde adaleti sağlamak amacıyla uygulanan cezaların verilmesinden kaçınılmaması gerektiğini kaydederek, "hırsızların, adam kaçıranların ve fitne çıkaranların dosyalarının dikkatlice incelenmesi gerektiğini" belirtmişti.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber