Suudilerden beklenmedik Türkiye kararı

Suudi Arabistan, ülkede Kovid-19 vakalarının tekrar yükselişe geçmesi nedeniyle, vatandaşlarına aralarında Türkiye'nin de olduğu 16 ülkeye seyahat yasağı getirdi.
  • 24.05.2022, 10:10:43
  • Güncelleme: 1 ay önce
Suudilerden beklenmedik Türkiye kararı

Suudi Arabistan vatandaşlarına aralarında Türkiye'nin de olduğu 16 ülkeye seyahat yasağı getirildi.

Ülkede artan vakalar sebebiyle önlem amaçlı alınan karara göre listede, Türkiye’nin yanı sıra Hindistan, Lübnan, Suriye, İran, Afganistan, Yemen, Somali, Etiyopya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Libya, Endonezya, Vietnam, Ermenistan, Belarus ve Venezuela yer aldı.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, dünyada hızla yayılmaya devam eden maymun çiçeği virüsünün ülkede şu ana kadar tespit edilmediğini duyurdu.

Sağlık Bakanı Yardımcısı Abdullah Asiri, hükümetin maymun çiçeği virüsünün ülkede tespit edilmesi durumunda buna karşı savaşmak için yeterli güce sahip olduğunu belirterek, “Şu ana kadar insanlar arasında bulaşma çok sınırlı. Bu yüzden vaka tespit edilen ülkelerde bile bunun salgına dönüşmesi çok düşük.” ifadelerini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından maymun çiçeği virüsü hakkında yapılan son açıklamada, 11 ülkede 80 vakanın tespit edildiği duyurulmuş ve salgın nedeniyle ilgili çalışmaların devam ettiği aktarılmıştı.