"Suudi-Çin yakınlaşması 'kötü Amerikan politikası' sonucu"

Eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi- Çin yakınlaşması hakkında yorum yaptı ve bunu Başkan Joe Biden yönetiminin "kötü Amerikan politikası" olarak tanımladığını söyledi. 
  • 13.12.2022, 16:18:23
  • Güncelleme: 3 ay önce
"Suudi-Çin yakınlaşması 'kötü Amerikan politikası' sonucu"

Eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Fox News" ile yaptığı bir röportajda, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in Suudi Arabistan'a yaptığı ziyaretle ilgili bir soruya yanıt olarak, "dostlarınızla ve müttefiklerinizle ortak hareket etmediğinizde ve onlara hakaret ettiğinizde ve yanıt verecek hiçbir şey yapmadığınızda, kendilerine yeni arkadaşlar ararlar." dedi. 

Pompeo, Biden yönetiminin Beyaz Saray söz konusu olduğunda "Çin'e karşı yumuşak davrandığı" değerlendirmesinde bulundu ve Biden'ın Suudi Arabistan'ı " parya devlet" yapma sözü verdiği açıklamalarına da atıfta bulundu.

Geçtiğimiz Çarşamba, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Arap-Körfez-Çin zirvelerine katıldığı 2016'dan bu yana Kraliyete yaptığı ilk ziyaretin bir parçası olarak Suudi başkenti Riyad'da gitti. 

Pazar günü, Suudi Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Farhan, ABD ile Körfez ülkeleri arasındaki işbirliğinin, özellikle petrol sektörüyle ilgili olan "farklılıklara" rağmen "güçlü kalacağını" söyledi.

Üç ay önce Biden, Körfez ülkelerini ziyaret etti, ardından krallık ile Washington arasında petrol fiyatları konusundaki anlaşmazlıklar ve Suudi Arabistan'ın inkarları rağmen Riyad'ın Rusya'yı Ukrayna'ya karşı savaşında desteklediğine dair bir suçlamada da bulunmuştu. 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber