simdi-birlik-zamani
simdi-birlik-zamani

Suudi Arabistan'dan İsrail'e çağrı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Ferhan, Davos'tan İsrail hükümetine seslenerek, Filistin meselesinin çözümü için ciddi bir şekilde çalışma çağrısı yaptı.
  • 19.01.2023, 14:59:10
  • Güncelleme: 2 ay önce
Suudi Arabistan'dan İsrail'e çağrı

Suudi Arabistan'ın El-İhbariyye televizyon kanalının haberine göre Bin Ferhan, İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) kapsamında Orta Doğu konulu bir panelde konuştu.

Bin Ferhan, Filistin meselesinin çözümüne vurgu yaparak, "Bu, başkenti Kudüs olan Filistin devletiyle iki devletli çözüme ulaşmak için Filistinliler ve İsrailliler arasında anlaşma ruhu içinde yapılacak bir müzakere yoluyla olacak." dedi.

Ülkesinin bu konudaki çabalarını aktaran Bin Ferhan, "Uluslararası toplum düzeyinde bunu gerçekleştirmek için uğraşıyoruz. Yeni İsrail hükümeti bu çözüm için istekli olmadığını söylüyor." diye konuştu.

Bin Ferhan, iki devletli çözümün önemine binaen, şu ifadeleri kullandı:

"Bu çözümün hem onların (İsrail) hem bölgenin menfaatine olduğunu anlayacaklarına inanıyorum ve Filistin meselesinin çözümü için ciddi bir şekilde çalışmaları gerektiğini düşünüyorum. Eğer Filistinlilere bağımsız bir devlet kurma imkanı veren barışçıl bir çözüme ulaşabilirsek, Orta Doğu'nun üzerinden büyük bir yükü kaldırabiliriz ve biz, bu duruma öncelik veriyoruz."

"Yemen’de kalıcı ateşkesin sağlanması gerekiyor"

Bin Ferhan, konuşması sırasında Yemen meselesine de değindi.

Kalıcı ateşkesin önemine dikkati çeken Suudi Bakan, "Yemen’de kalıcı ateşkesin sağlanması gerekiyor. Durum çok açık değil, önümüzde engeller var fakat Husiler ile Yemen hükümetini kalıcı bir ateşkese ikna edebilirsek siyasi ilerleme için bir yol açılmış olur." değerlendirmesinde bulundu.

Bin Ferhan, "Bu savaş ancak anlaşmaya varılan bir çözümle bitirilebilir. Yemen Özel Temsilcisi (Hans Grundberg) ile yapmaya çalıştığımız şey tam olarak bu." dedi.

Yemen'deki kriz

Yemen'de İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Nisan 2022'de Yemen hükümeti ve Husilerin hava, kara ve deniz operasyonlarını 2 ay boyunca durdurmayı kabul ettiğini duyurmuş, ateşkes daha sonra iki defa uzatılmıştı.

Taraflar arasında 6 ay süren ateşkes 2 Ekim'de sona ermişti.