Suudi Arabistan savaş gemisi yapımı için İspanya ile anlaştı

Suudi Arabistan, savaş gemileri inşa etmek için İspanya ile anlaştığını duyurdu.  Bu anlaşma ile İspanya devlet şirketi Krallığın Vizyon 2030 doğrultusunda donanma gemi inşasının, savaş sistemlerinin entegrasyonunun ve gemi bakımının %100'e kadarını yerelleştirmeyi hedefliyor.
  • 01.12.2022, 09:42:11
  • Güncelleme: 1 ay önce
Suudi Arabistan savaş gemisi yapımı için İspanya ile anlaştı

Suudi devlet haber ajansı SPA'nın bildirdiğine göre, Suudi Arabistan savunma bakanlığı, İspanyol devlet şirketi Navantia ile Riyad donanması (MoU) için çok amaçlı savaş gemileri inşa etmek üzere Çarşamba günü bir mutabakat zaptı imzaladı.

Açıklamada, "MoU, Suudi Kraliyet Deniz Kuvvetlerinin bölgedeki deniz güvenliğini artırmaya ve Suudi Arabistan Krallığı'nın hayati ve stratejik çıkarlarını korumaya hazır olma seviyesini yükseltmeyi amaçlıyor" denildi.

Anlaşmaya göre, İspanyol şirketi "Krallığın hedefleri ve Vizyon 2030 doğrultusunda donanma gemi inşasının, savaş sistemlerinin entegrasyonunun ve gemi bakımının %100'e kadarını yerelleştirecek".

İmza törenine Suudi Savunma Bakanı Prens Halid bin Salman ile İspanya Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanı María Reyes Maroto katıldı.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber