Suudi Arabistan iki buçuk yıl sonra izin verdi

Suudi Arabistan Kovid-19 salgını nedeniyle durdurduğu Kabe'ye dokunmayı, iki buçuk yıl aradan sonra kaldırdığını duyurdu.
  • 03.08.2022, 13:31:45
  • Güncelleme: 2 hafta önce
Suudi Arabistan iki buçuk yıl sonra izin verdi

Suudi Arabistan'da 2,5 yıl aradan sonra Kovid-19 salgınıyla mücadele çerçevesinde Kabe'nin etrafına yerleştirilen bariyerlerin kaldırılması ile Müslümanların yeniden Kabe'ye dokunmasına izin verildi.

Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde yer alan Kabe'nin etrafındaki bariyerler kaldırıldı.

Haremeyn İşleri Başkanlığı, umre mevsiminin başlamasıyla eş zamanlı olarak Kabe'yi çevreleyen bariyerlerin kaldırıldığını duyurdu.

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi (Haremeyn) İşleri Genel Başkanı ve Kabe imamı Abdurrahman es-Sudeysi de yaptığı yazılı açıklamada, "umre mevsiminin başlamasıyla birlikte Kabe'yi çevreleyen bariyerlerin kaldırılmasının onaylandığını" aktardı.

Sudeysi, Kabe'nin etrafındaki bariyerlerin kaldırılması kararının özellikle umre döneminde Mescid-i Haram'da yaşanan yoğunlukta Müslümanların ibadetlerini yerine getirmesini kolaylaştıracağını söyledi.

Suudi Arabistan yönetimi, Kabe'nin etrafına bariyerleri ilk kez kovid-19 salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında 1 Temmuz 2020'de koymuştu.

Koronavirüs salgınının seyrine göre dönem dönem kaldırılıp yeniden konulan bariyerler, 2022 hac mevsiminde de Kabe'nin çevresinde mevcuttu.

  • Kaynak: Yenişafak