Suudi Arabistan'dan Libya’da ateşkes çağrısına destek

Libya ordusunun yürüttüğü başarılı operasyonların ardından darbeci Halife Hafter'e destek veren ülkelerden ateşkes sesleri yükselmeye başladı. Suudi Arabistan, Mısır’ın gündeme getirdiği ateşkes çağrısının değerlendirilmesini istedi.  

  • 07.06.2020, 16:45:47
  • Güncelleme: 5 ay önce
Suudi Arabistan'dan Libya’da ateşkes çağrısına destek

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Libya Ulusal Ordusu lideri Hafter ve Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, ortak bir basın toplantısı düzenleyerek ‘Kahire Bildirgesi' kapsamında Libya'da 8 Haziran'da ateşkese varılması yönünde çağrıda bulunmuştu.

Suudlar Karardan Memnun

Suudi Arabistan, Berlin ve Cenevre konferanslarında üzerinde anlaşmaya varılanlar da dahil olmak üzere Libya'daki çatışmayı durdurma ve siyasi yola dönüş çağrısında bulunan tüm uluslararası çabalardan memnun olunduğunu belirtti.

Siyasi müzakere çağrısı

Riyad ayrıca, Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve Hafter liderliğindeki LUO'ya, ulusal çıkarlara ve ateşkes öncelik vermekle birlikte güvenlik ve istikrarı sağlamak ve ülkeyi dış müdahalelerden korumak için Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde acil ve kapsamlı siyasi müzakerelere başlama çağrısında bulundu.