Suriyeli Oligark Mahluf, Esed’e meydan okudu

Suriye’de Esed rejimi ile aynı zamanda Beşşar Esed’in kuzeni olan oligark Rami Mahluf arasındaki gerilim tırmanıyor. Esed rejiminin Syriatel’in başkanlığından istifa etmemesi durumunda şirketin lisansını iptal etmekle tehdit ettiği Mahluf, Facebook’tan meydan okudu.  

  • 18.05.2020, 16:54:46
  • Güncelleme: 1 yıl önce
Suriyeli Oligark Mahluf, Esed’e meydan okudu

Suriye'de Beşşar Esed ile kuzeni ve aynı zamanda iş adamı olan Rami Mahluf arasında gerilim tırmanıyor. Esed'in istifa tehdidine Mahluf, dün meydan okuyarak yanıt verdi. Geri adım atmayacağını söyleyen Mahluf, rejimin ülke ekonomisini mahvettiğini belirtti.

Mahluf, ülkenin en büyük GSM operatörü olan Syriatel’in başkanlığından kendisine verilen süre içerisinde istifa etmemesi halinde şirket lisansının iptal edileceğini ancak yine de geri adım atmayacağını dile getirdi.

Şarkul Avsat’ta yer alan habere göre Suriyeli iş adamı, kuzeni Esed ile yaşadığı anlaşmazlığı gözler önüne seren üçüncü videosunda, devlet gelirinin önemli bir kaynağı olan Syriatel’in çöküşünün ekonomiye "felaket" bir darbe indireceği konusunda uyardı.

Kendisine Pazar gününe kadar süre verildiğini söyleyen Mahluf, istifa etmemesi halinde şirket lisansının geri çekileceği ve şirketine el konulacağının kendisine söylendiğini öne sürdü.

Mahluf’un Facebook hesabında, söz konusu videonun hangi gün çekildiğine ilişkin bir bilgi yer almazken, kendisine mühlet verilen Pazar gününün bu hafta veya önümüzdeki hafta olup olmadığı netleşmedi.

"Ekonomiyi mahvettiler"

Rami Mahluf, videosunda ayrıca "Suriye ekonomisini mahvettiler" ifadelerini de kullandı.

Batılı yetkililer, Mahluf’un Esed’in yakın çevresinin bir parçası olduğunu ve rejimin savaş operasyonlarını finanse etmede büyük rol oynadığını söyleyerek, iletişim, emlak ve petrol ticaretini içeren bir ticari imparatorluğu olduğuna dikkat çekti.

Suriyeli iş adamı, ilk paylaştığı videosunda şirket çalışanlarının tutuklandığını ve üzerlerindeki baskının "kabul edilemez ve insanlık dışı hale" geldiğini dile getirerek, rejim ile anlaşmazlık yaşadığının ilk sinyallerini vermişti.