simdi-birlik-zamani
simdi-birlik-zamani

Suriyeli hattatın "Harf Makamı" sergisi açılıyor

Suriyeli hattat Mahhouk'un "Harf Makamı" sergisi yarın sanatseverlerle buluşuyor. Sergi Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde ziyaretçileriyle buluşacak.
  • 12.12.2022, 13:14:13
  • Güncelleme: 3 ay önce
Suriyeli hattatın "Harf Makamı" sergisi açılıyor

Sanatçı Mohammed Imad Mahhouk'un hat kültürünün kadim yazı stil ve tasarımlarına odaklandığı "Harf Makamı" sergisi, yarın Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde sanatseverlerle buluşacak.

Zeytinburnu Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, sergide 1959 Halep doğumlu Mahhouk'un kufi tarzda gerçekleştirdiği üretimleri yer alıyor.

Sanatçının, sergi kapsamında derlediği, kimi örneklerini de bu sergi için ürettiği, Kur'an'ı Kerim'den ayetler, Allah'ın isimleri ve özdeyişler de ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

Halep Üniversitesi Atom Fizik Bölümü'nden mezun olan Mohammed Imad Mahhouk, Süleymaniye Kütüphanesi'nde 1990 yılında el yazması restorasyonu eğitimini başarıyla tamamladı ve daha sonra çok sayıda el yazması Kur'an'ın restorasyon çalışmalarını yaptı.

Hat sanatı eğitimini hattat Hasan Çelebi'den aldığı derslerle tamamlayan Mahhouk, Halep'te kendi atölyesinde, Al-Sultaniaa Camii'nde ve Riyad'daki Kral Abdüllaziz Kütüphanesi'nde hat çalışmaları yaptı.

Mahhouk, 1992'den itibaren de Halep'teki yıllık sergilere katıldı ve 1997'de yine Halep'te ilk kişisel sergisini açtı. 2007'de Londra'daki Uluslararası İslam Sergisi'ne katılan sanatçı, 2013'ten itibaren ise İstanbul'da birçok kişisel sergiye imza attı ve ortak sergilere katıldı.

Kişisel ve karma sergilerle sanatseverlerle buluşmaya devam eden usta hattat, İstanbul'da kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürüyor.