Suriyeli Emine 7 yılda 40 defa ameliyat oldu

Suriye’de yaşanan iç savaşta 7 yaşındayken yakınına bomba düşmesi sonucu vücudunda yanıklar oluşan Emine İsmail, sağlığına tekrar kavuşabilmek adına gönüllü doktorlar tarafından 7 yılda 40 kez ameliyat edildi.
  • 16.01.2022, 12:07:47
  • Güncelleme: 1 yıl önce
Suriyeli Emine 7 yılda 40 defa ameliyat oldu

İdlib’de yakınlarına düşen bomba sonucu vücudunda yanıklar oluşan 14 yaşındaki Emine İsmail, tedavi için Türkiye’ye getirildi.

Olayın yaşandığı zaman 7 yaşında olan Emine, Türkiye’de gönüllü doktorlar tarafında 7 senede 40 defa ameliyat edildi.

Ala Hayat Minik Masumlar Derneği'ni kuran çoğunluğunun sağlıkçılardan oluşan gönüllüler, Emine için seferber oldular. Derneğin Emine gibi 400 çocuğun yarasına merhem olduğu belirtildi.

Dernek Başkanı Ayşegül Aksu, yaptığı açıklamada, Emine ile beraber dernekleşmelerinin hikayesinin de başladığını ifade etti.

Üniversiteyi yeni bitirdiği dönemde arkadaşları vasıtasıyla Emine ile tanıştığını aktaran Aksu, küçük kızı o şekilde görünce çok etkilendiğini belirtti.

Emine İsmail’i ziyarete gittiğini belirten Aksu, küçük çocuğun yanında götürdüğü oyuncaklarla hiç ilgilenmediğini ifade edip, yaşadığı olayı anlattı:

"Emine, babasının telefonundaki bir çocuğu gösterdi. Fotoğraftakinin kardeşi ya da arkadaşı olduğunu düşünmüştüm. 'Bu benim' dedi. Emine, gözünü açıp kapatamıyordu, yeniden gözünü açıp kapatmak istediğini söyledi. Burnundan nefes almak, ağzını açıp kapatabilmek, tuvaletini yapabilmek istediğini söyledi. Aynı anda göz, burun isteniyor. Saçları, kaşları yok. O zaman 'Benim Emine ile ilgilenmem lazım' dedim ve aradan 7 yıl geçti. Emine ve diğer çocuklarla bu süreçte tanıştım."

Emine’nin kendileri açısından çok önemli bir yeri olduğunu belirten Aksu, “Kızımız artık gözlerini açıp kapatabiliyor, rahat yemek yiyebiliyor. Psikolojik olarak biraz daha yaşadığı travmaları unutturabilmişiz. Doktorlarımız sağ olsun, hepsini onlar yaptı, bizler sadece aracı olduk. Bugüne kadar gözünüz açılıp kapanıyor diye hiç şükür ettiniz mi? Ben bu çocuklarla tanıştıktan sonra gözümü açıp kapattığımda, burnumdan nefes aldığımda, yemek yiyebildiğimde hep şükrettim." ifadelerini kullandı.

"HEDEFİMİZ İHTİYAÇ SAHİBİ ÇOCUKLARI GÜLDÜREBİLMEK"

Ayşegül Aksu, bir çocuktaki gelişimi gördükten sonra “bismillah” diyerek doktorların ve sağlıkçıların yer aldığı gönüllülerle dernek kurduklarını belirtirken, hedeflerinin ihtiyaç sahibi çocukların yüzünü güldürebilmek olduğunu ifade etti.

"2022 yılında hedefimiz büyük. Sadece bir yıl içerisinde 500 çocuğun ameliyatını, medikal ihtiyaçlarını karşılamak istiyoruz. Bu anlamda da derneğimizdeki profesör doktorlarımız, plastik cerrahlarımız ve diğer gönüllülerimizle gece gündüz çalışıyoruz." ifadelerini kullanan Aksu, ulaşmak istedikleri hedeflerini açıkladı.

"OKULA GİTMEK İSTİYORUM AMA AMELİYATTAN SONRA"

Emine İsmail yaşadığı olayları anlattı.

Evinde oturduğu andan bombanın patladığını ifade eden Emine, gözünü açtığında kendisini Türkiye’deki bir hastanede bulduğunu belirtti. 3-4 ay sonra babasını gördüğü an yanıklarını unuttuğunu anlatan Emine, "Okula gitmek istiyorum ama bu halde değil, ameliyattan sonra gitmek, arkadaşlarımla gezmek dolaşmak istiyorum. Tek istediğim acılarımın dinmesi için ameliyat olmak." dedi.

Kahramankazan'da kaynakçı olarak çalışan üç çocuk babası Yusuf İsmail ise kızının Türkiye'deki ilk tedavisinin ardından Ayşegül Aksu ile tanıştıklarını anlatarak, "Onun yardımıyla Emine ameliyatlar oldu. Kızımızın iyi olması için yeni ameliyatların olmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.