Suriye'deki mülteci kampları kar yağışından olumsuz etkilendi

Suriye’nin Afrin ve Azez ilçelerinde bulunan mülteci kampları olumsuz hava şartlarından etkilendi. Kar yağışının yoğun olduğu bölgede çok sayıda çadır yıkıldı.
  • 19.01.2022, 11:15:53
  • Güncelleme: 4 ay önce
Suriye'deki mülteci kampları kar yağışından olumsuz etkilendi

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı ile terörden arındırılan Azez ve Afrin’deki kamplarda kar yağışı yaşamı olumsuz etkiledi.

Kar kalınlığının 40 santimetre üzerine çıktığı bölgelerde Afrin ve Azez çevresindeki yerleşik kamplara giden yollar kapandı.

Kar yağışının etkili olduğu bölgede çok sayıda çadır hava şartları nedeniyle yıkılırken, ellerindeki imkanlarla çadırlarını temizlemeye çalışan Suriyeliler, zorlu kış şartlarını atlatabilmek için yardım istedi.

"ÇOCUKLAR KADINLAR UYURKEN ÇADIR ÜZERLERİNE ÇÖKTÜ"

Kampta yaşayan Muhammed Hişam, yağmurun çadırlarda yaşayanlar için çok daha iyi olduğunu belirterek, "Kar yoğun olunca çadırlarda çökme yaşandı. Çocuklar kadınlar uyurken çadır üzerlerine çöktü. 50 kadar çadır zarar gördü." dedi.

Hişam, ısınmak için plastik ve karton topladıklarını dile getirdi ve yardım kuruluşlarından kış şartlarında kendilerine yardımcı olmalarını istedi.

Vedi Yacur da "Soğuk hava şartlarından korunmak için çadırın üstünü battaniyelerle kaplamıştık kar etkisini gösterince üzerimize yıkıldı." dedi.

Yacur, çocuklarıyla yıkılan çadırı düzeltmeye çalıştıklarını ancak tekrar eski haline getiremediklerini vurgulayarak, "Komşularımızın yanına geçmek zorunda kaldık. Hayırseverler kışlık yakacak yardımında bulunmuştu ama yeterli değildi. Çevreden plastik toplayarak yakacağımızı temin ediyoruz." ifadelerini kullandı.