Suriye’deki askeri hareketlilik devam ediyor

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde operasyon yapacağını açıklamasının yankıları devam ederken, Rus ordusunun Fırat Nehri'nin doğusundaki Tel Temir Üssü'ne yeni askeri sevkiyat yaptığı belirtildi.
  • 08.06.2022, 15:00:32
  • Güncelleme: 2 ay önce
Suriye’deki askeri hareketlilik devam ediyor

Rus ordusu, Haseke’nin Kamışlı ilçesinde varlık gösterdiği Tartab Alayı ve Kamışlı Havaalanı’ndan Barış Pınarı Harekatı bölgesinin güneydoğu cephe hattındaki Tel Temir Üssü'ne askeri sevkiyat gerçekleştirdi.

Tel Temir'deki kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Rus ordusu, Kamışlı ilçesindeki Tartab Alayı ile Kamışlı Havaalanı’ndan Tel Temir'in kuzeyinde askeri üs olarak kullandığı Abkar İstasyonu'na askeri sevkiyat gerçekleştirdi.

Birden fazla Rus helikopterinin eşlik ettiği konvoyda, 2 tank, radar sistemi, Doçka tipi uçaksavar ve 8 personel taşıyıcı zırhlı araç yer aldı.

RUSYA VARLIĞINI PEKİŞTİRİYOR

Rus ordusu, 3 Haziran'da Haseke ilinde büyük bölümü terör örgütü PKK/YPG işgalinde olan Kamışlı ilçesinde, rejimin hakimiyetindeki havaalanına askeri kargo uçağıyla sevkiyat yapmıştı.

Sevkiyatta, kısa ve orta menzilli hava savunma sistemi Pantsir-S1 getirilmişti.

Rus ordusunun Ayn İsa, Tel Temir, Münbiç, Aynul Arab ve Kamışlı’daki asker sayılarında da onlarca şeklinde nitelenebilecek artışlar kaydedilmişti.

  • Kaynak: AA