Suriye’de YPG ile görüşmeye gelen ABD heyetinde kimler var?

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’yi desteklediği bilinen ABD’den üst düzey bir heyet bölgeye giderek, örgütün sözde üst düzey yöneticileri ile bir araya geldi.

  • 18.05.2021, 16:04:04
  • Güncelleme: 11 ay önce
Suriye’de YPG ile görüşmeye gelen ABD heyetinde kimler var?

Enab Baladi internet sitesinde yer alan habere göre Suriye’ye gelen Amerikan heyetinin, terör örgütü YPG’nin sözde komutanları ve yine YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ve Suriye Demokratik Konseyi’nin (SDC) üst düzey yetkilileri ile Rakka’daki aşiret liderleri görüşeceği kaydedildi.  

ABD'li yetkililerin bildirdiğine göre heyette, Yakın Doğu İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Joey Hood, Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İşleri Bürosunda Levant İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı ve 25 Ocak itibariyle Suriye ile Mücadele Özel Temsilcisi Vekili Aimee Cutrona, ABD Suriye Özel Elçi Yardımcısı David Brownstein ve Ulusal Güvenlik Konseyi Suriye ve Irak İşleri Sorumlusu Zahra Bell yer aldı.  

ABD’nin Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Hood, Suriye’de terör örgütü YPG elebaşı Mazlum Abdi ile yaptığı görüşmede, Suriye'nin kuzeydoğusunda IŞİD’in kalıcı yenilgisini sağlamak ve "kurtarılmış" bölgelerde istikrarın sağlanması için yardımların ulaştırılması amacıyla uluslararası koalisyonun işbirliğinin ve koordinasyonun devam edeceğini bildirdi.

Rudaw internet sitesinde yer alan habere göre YPG’nin sözde komutanı Mazlum Abdi ise görüşmeyle ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Uluslararası koalisyon güçlerignin IŞİD’e karşı mücadelede tam zafer elde etmek, istikrarı desteklemek ve Özerk Yönetimi güçlendirmek için bölgede kalacağı vurgulandı” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz Ocak ayında göreve gelmesinden bu yana Suriye'yle ilgili ilk açıklamasını 6 Mayıs’ta yaptı ve Suriye için Ulusal Acil Durumu’nu bir yıl daha uzattı.

8 Şubat'ta bir açıklama yapan Pentagon ise Suriye'deki güçlerine emanet edilen görevlerin IŞİD’le örgütüyle savaşmakla sınırlı olduğunu ve artık petrol kuyularının korunmasından sorumlu olmadığını duyurmuştu.

ABD'nin Suriye'deki uluslararası koalisyon güçleri eski elçisi William Robak ise 7 Şubat'ta Şarkul Avsat gazetesine verdiği röportajda, ülkesinin Suriye'deki mevcut durumla ilgili acelesi olmadığını ve Suriye'nin kuzeydoğusunda bir Kürt devletinin kurulmasını desteklemeyeceğini söyledi.

ABD Suriye Özel Elçi Yardımcısı David Brownstein ve terör örgütü YPG'nin sözde komutanı Mazlum Abdi.